Hala Długa

49°32'43"N 20°07'53"E (49.545426, 20.131621)
1208 m n. p. m.

Hala Długa to położona na wysokości 1170–1250 m n.p.m. rozległa polana obejmująca fragment głównego grzbietu Gorców i szerokie siodło pomiędzy Turbaczem a Kiczorą. Górale z Łopusznej nazywają ją Wierchy. Jej zachodnia cześć, podchodząca pod kopułę szczytowa Turbacza i oddzielona od reszty hali wyraźnym przewężeniem zwie się Polaną Wolnicą (ze schroniskiem PTTK). Południowa część hali opada nieco ponad źródłowy kocioł doliny Łopusznej, natomiast na północ hala przekracza linię grzbietu i kończy się na ścianie lasu pokrywającego źródłowy kocioł Kamienicy. Z kilku drewnianych szałasów na hali, w większości nieużywanych, zachowało się już niewiele. Od 2003 r. ponownie prowadzi się na hali wypas owiec.
Na północ od siodła, nieco w głębi, znajduje się żelazny krzyż upamiętniający śmierć Albiny Biełoń – młodej góralki, pracownicy schroniska, która 17 VII 1943 r. została w tym miejscu zastrzelona przez Niemców, gdy biegła ostrzec stacjonujących w lesie pod Kiczorą partyzantów o zbliżającym się oddziale Wermachtu. We wschodniej części Hali Długiej przy szlaku stoki krzyż z obrazem Matki Bożej Ludźmierskiej – patronki 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Wschodni kraniec Hali Długiej, podchodzący na północno-zachodnie stoki Kiczory (1282 m n.p.m.) nazywany jest Halą Wzorową (Wzorcową). Nazwa ta ma związek z utworzonym tu w 1937 r. ośrodkiem wzorcowej gospodarki łąkarskiej i pasterskiej, prowadzonym przez Instytut Doświadczalny z Bielanki koło Raby Wyżnej oraz Akademię Rolniczą z Krakowa. Podstawowym obiektem tej placówki była stojącą po dziś dzień okazała bacówka (doskonale widoczna z przeciwległego zbocza hali). Do 1999 r. funkcjonowało tu niewielkie schronisko studenckie zwane dawniej przez turystów chatką Akademii Rolniczej, a później chatką „U Metysa”. Obecnie budynek należy do Gorczańskiego Parku Narodowego.
Hala Długa jest wyjątkowo pięknym miejscem widokowym z panoramą w kierunku kopuły szczytowej Turbacza oraz na południe na dolinę Łopusznej, ramię Kiczory, a dalej Pieniny, Tatry i Magurę Spiską.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......