Kończysty Wierch

49°12'20"N 19°48'27"E (49.205668, 19.807519)
2003 m n. p. m.

Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.) nazywany był dawniej Kończystą nad Jarząbczą. Kończysta to też słowacka nazwa Kończystego Wierchu. Nie należy go mylić z Kończystą (2538 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich.
W rejonie Kończystego Wierchu występuje orzeł przedni. Można go zaobserwować krążącego nad Doliną Chochołowską i Doliną Starorobociańską. Rozpiętość skrzydeł tego drapieżnego ptaka może przekraczać 2 m. Orły łączą się w pary na całe życie i zasiedlają określone terytorium. W swoim rewirze mogą mieć kilka gniazd, które zmieniają co jakiś czas. Najchętniej wybierają dobrze osłonięte od wiatru miejsca, znajdujące się w podszczytowych partiach gór. Orły żywią się głównie upolowanymi przez siebie średnimi ssakami: zającami, świstakami, młodymi sarnami i kozicami. Ostatnio odnotowano również przypadek zabicia małego niedźwiadka przez orła. W zimie szukają również padliny lub żerują na resztkach pozostawionych przez wilki. Orły rozmnażają się wiosną. Zalotom samców towarzyszą bardzo efektowne figury powietrzne. Samica składa w marcu jedno lub dwa jaja w kilkudniowych odstępach. Bardzo często zdarza się, że pisklę wyklute szybciej, wyrzuca z gniazda młodsze, słabsze. W przeszłości orły były ptakami dość licznie występującymi w Tatrach. Niestety po latach polowań i traktowania ich jako szkodników zostały niemal całkowicie wytępione. Górale bardzo cenili sobie orle pióra jako ozdoby, ponadto krążyły opowieści jakoby orły porywały małe dzieci. Obecnie w polskich Tatrach gniazduje jedna para orłów i nie wiadomo czy populacja się odrodzi. Nie sprzyja temu niezwykła płochliwość tych ptaków, które są zdolne porzucić gniazdo lęgowe w przypadku zbliżenia się do niego człowieka. Biorąc pod uwagę liczbę osób wędrujących po Tatrach oraz fakt, że w gnieździe wychowuje się najczęściej jedno młode, zadanie to może być bardzo trudne. Ważne jest, aby przestrzegać przepisów TPN i nie wchodzić w rejon ścisłych rezerwatów.
Na północny-wschód od Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.), w górnej części Doliny Starorobociańskiej, w kotlince ulokowanej powyżej Dudowych Turni na wysokości około 1690 m n.p.m. znajdują się Dudowe Stawki. Jest to grupa pięciu niewielkich stawów. Największy z nich osiąga do 12 metrów długości, chociaż ich wielkość zależy od ilości opadów.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......