Las Kolanowski

49°56'53"N 20°23'44"E (49.948149, 20.395651)
335 m n. p. m.
Las Kolanowski, od czasów austriackich nazywany też Lasem Skarbowym, położony jest na wzniesieniu południowo-zachodnich obrzeży Bochni. Z jego skraju są interesujące, rozległe widoki na miasto z dominującymi sylwetkami kościołów św. Pawła i Mikołaja oraz wzgórzem Uzbornia. Przez leśny kompleks o powierzchni 420 ha przepływa znany wszystkim bochnianom potok Babica.
W drzewostanie Lasu Kolanowskiego dominują: dąb szypułkowy, sosna zwyczajna, jodła pospolita, buk zwyczajny a także modrzew, brzoza, olcha, jesion, grab, świerk, klon, topola, lipa i wierzba. Zasługą prof. Edwarda Chodzickiego (okres międzywojenny) są nasadzenia w celach badawczych gatunków obcego pochodzenia, m.in. korkowca amurskiego, którego kora istotnie przypomina do złudzenia miękki korek.
Początkowo większość obecnego lasu należała do benedyktynów z Tyńca, właścicieli Kolanowa, Łapczycy i Pogwizdowa. Po I rozbiorze Austriacy włączyli las do CK Dóbr Kameralnych w Niepołomicach jako rewir Kolanów o powierzchni 655 morgów (nieco więcej niż 1 ha). Przed I wojną światową na południowo-wschodnim krańcu Lasu Kolanowskiego założono istniejącą do dziś strzelnicę wojskową. Na początku II wojny w lesie toczyły się walki Niemców z wojskami polskimi. Do naszych czasów zachowały się także budowane przez wojska niemieckie od strony Łapczycy betonowe schrony. We wszystkie ciekawsze miejsca podprowadzają dość liczne szlaki turystyczne oraz ścieżka dydaktyczna.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......