Zamek w Dębnie

Dębno
49°57'50"N 20°43'00"E (49.96407, 20.716681)
231 m n. p. m.
Zamek w Dębnie jest jednym z nielicznych zabytków świeckiej architektury polskiej późnego średniowiecza, który zachował prawie niezmieniony pierwotny wygląd.
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z początku XIV w. Okoliczne dobra należały wówczas do rodu Odrowążów. W drugiej połowie XV w. drogą sukcesji otrzymał je Jakub z Dębna, kasztelan krakowski, wybitny polityk i dyplomata na dworze króla Kazimierza Jagiellończyka. Wzniósł on zamek w latach 1470–1480. W posiadaniu rodu Dębińskich (przyjęli oni nazwisko od miejsca siedziby) zamek pozostał do 1583 r. Później znalazł się w rękach starosty lanckorońskiego Franciszka Wesseliniego, który przekształcił zamek w renesansową rezydencję. W XVII i XVIII w. zamek należał do rodziny Tarłów, potem m.in. do Lanckorońskich i Jastrzębowskich.
Od 1976 r. w zamku mieści się Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zamek położony jest na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu drzew. W jej pobliżu rozciąga się kilkuhektarowy park z aleją jesionów. Zamek jest zbudowany z cegły, na kamiennych fundamentach. Jest obronną rezydencją gotycką, przebudowaną w okresie renesansu. Ściany są ozdobione wzorami z zendrówek oraz bogatą kamieniarką. Wokół czworobocznego dziedzińca zgrupowane są cztery piętrowe, jednotraktowe, połączone ze sobą budynki. Wejście na dziedziniec prowadzi przez barokowy portal z herbem Topór (rodu Tarłów). Na poziomie piętra w trzech skrzydłach biegną drewniane krużganki.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......