Brzesko

Brzesko
49°58'04"N 20°36'23"E (49.967921, 20.606565)
230 m n. p. m.

Brzesko (17 tysięcy mieszkańców) położone jest w południowo-wschodniej części Pogórza Bocheńskiego, nad rzeką Uszwicą, przy drodze krajowej nr 4. Najstarsze pozostałości osad odnaleziono na terenie Okocimia, Poręby Spytkowskiej a także Jasienia. Brzesko i jego okolice są jednym z ważniejszych ośrodków cywilizacji wczesnorolniczej na ziemiach polskich. Miasto już w XIII w. było osadą, która znajdowała się przy drodze z Krakowa na Ruś i Węgry. Lokacja na prawie magdeburskim miała miejsce w 1385 r. Od tego momentu rozpoczął się proces urbanizacji i rozwój szlaków komunikacyjnych, które istnieją do dnia dzisiejszego.
Z czasów średniowiecza zachował się a Brzesku układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem. Brzesko było miastem prywatnym, we władaniu takich rodów jak Melesztyńscy, Leliwici Tarnowscy czy Czerni. W 1655 r. w czasie potopu szwedzkiego Brzesko zajęli Szwedzi, a dwa lata później spustoszyły je wojska siedmiogrodzkie. W XVIII w. Brzesko dźwignęło się z upadku. Rozwinął się drobny przemysł i powstały liczne cechy. W 1856 r. wybudowano linie kolejową Kraków – Dębica – Lwów. W wyniku reformy administracji i sądownictwa państwa austriackiego z 1867 r. Brzesko zyskało na znaczeniu i stało się stolicą powiatu. Przełom XIX/XX przyniósł miastu tragiczne w skutkach wydarzenia, wielkie pożary i epidemie. W dniu 25 lipca 1904 r. wybuchł w Brzesku kolejny wielki pożar. Spłonęły wówczas zabytkowe budynki w centrum miasta, które zostały rychło odbudowane.
Napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę, Brzesko odczuło już 5 września 1939 r. Pociągi ewakuacyjne ze Śląska zostały zbombardowane. Zginęły 44 osoby a około 200 zostało rannych. Upamiętnia to pomnik obok miejsca tragedii oraz tablica pamiątkowa na budynku stacji kolejowej. W 1941 r. hitlerowcy utworzyli w Brzesku getto, w którym umieścili ponad 6 tysięcy Żydów. Wielu z nich zamordowano, pozostałych wywieziono do obozów zagłady. Spośród około 1800 Żydów, przedwojennych mieszkańców Brzeska, uratowało się niewielu.
Po 1989 r. w Brzesku powstały nowe zakłady pracy, osiedla, instytucje handlowe, ciągi komunikacyjne. Tragedią dla miasta była powódź, która nawiedziła miasto w lipcu 1997 r. Mimo dużych zniszczeń Brzesko szybko zostało oczyszczone i odbudowane. Obecnie jest siedzibą władz powiatowych.
Historia kościoła św. Jakuba Apostoła sięga początków Brzeska. Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony prawdopodobnie w 1400 r. Kościół murowany zbudowano prawdopodobnie w 1447 r. Obecna neogotycka świątynia powstała w wyniku przebudowy w latach 1863 i 1904. Wnętrze starej części Kościoła zdobią neogotyckie ołtarze i ambona wykonane w Tyrolu przez Ferdynanda Stuflesera. Nawę i prezbiterium nakrywają wysokie siodłowe dachy o spadzistych połaciach i neogotyckich schodkowych szczytach. Pięciokondygnacyjną wieżę nakrywa iglicowy hełm z czterema narożnymi wieżyczkami. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII–XX w. W 1924 r. parafianie ufundowali nowe dzwony, które w czasie okupacji zostały wywiezione do Niemiec. Do północnej ściany przylega nowa świątynia pw. Matki Kościoła, powstała w latach 1979–1983.
Neogotycki ratusz zbudowany został w 1909 r. według projektu Gabriela Niewiadomskiego. Nie stoi przy rynku, tylko przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Słowackiego. Jest to piętrowy, ceglany budynek z wieżą nakrytą czterograniastym łamanym hełmem. Obok kościoła św. Jakuba jest jednym z najstarszych i najokazalszych obiektów zabytkowych historycznego centrum Brzeska.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......