Zamek Dunajec

Niedzica
49°25'17"N 20°19'09"E (49.421502, 20.319249)
548 m n. p. m.

Zamek w Niedzicy jest jedna z najbardziej znanych i nieźle zachowanych średniowiecznych warowni w południowej Polsce. Usytuowany jest na Górze Zamkowej, kończącej na wschodzie grzbiet Pienin Spiskich – kiedyś wysoko nad nurtem Dunajca, obecnie, po wybudowaniu zapory, stosunkowo nisko nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego.
Zamek Niedzicki został wybudowany z początkiem XIV w. przez Rykolfa Berzeviczego (brata Kokosza). Nosił nazwę „Dunajec” i stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1325 r. W 1470 r. zamek przeszedł w ręce królewskiego rodu Zapolyich. Jan Zápolya podarował zamek polskiemu dyplomacie Hieronimowi Łaskiemu. A syn Hieronima – Olbracht (hulaka i utracjusz) zastawił dobra niedzickie, a w 1589 r. sprzedał Geörgy Horvathovi z Palocsy. Podupadłą nieco budowlę G. Horvath starannie odremontował i rozbudował, przekształcając zamek w okazałą renesansową rezydencję. Horvathowie okresowo wydzierżawiali zamek skoligaconym rodom węgierskim. Panowali na zamku aż do 1858 r. Wtedy Niedzicę przejęła węgierska arystokratyczna rodzina Salamonów. Mimo, że po I wojnie zamek znalazł się na terytorium Polski, pozostawał w rękach Salamonów do 1945 r. Po II wojnie światowej zamek został doszczętnie splądrowany. W takim stanie w 1949 r. został przekazany Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, które nim od tej pory zarządza.
W latach 1949–1952 SHS prowadziło intensywne prace inwentaryzacyjne, budowlano-konserwatorskie i adaptacyjne. W tatach sześćdziesiątych udało się w zamku urządzić Dom Pracy Twórczej i muzeum. Do dziś w zamku mieści się muzeum i pokoje gościnne dla członków SHS i ich gości, udostępniane również na konferencje naukowe i różnorodne szkolenia. W zabytkowych komnatach i pokojach znajdują się meble i obrazy pochodzące z różnych epok stylowych (XVIII-XIX w.).
Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy tworzą: zamek Dunajec, znajdująca się w pobliżu Leśniczówka i Spichlerz, oraz Celnica i tzw. Kurniki, budynki usytuowane po drugiej stronie drogi dojazdowej do zamku. Głównym i najważniejszym obiektem zespołu jest zamek Dunajec. Na zewnątrz budowli warto zwrócić uwagę na masywne mury zamku dolnego, zwieńczone renesansowa attyką z dekoracjami wykonanymi techniką sgrafitto, a także przykryte gontowymi hełmami okrągłe baszty oraz bramę wjazdową z renesansowym portalem i herbem Horvathów. Za nimi na szczycie skały wznosi się trwała ruina gotyckiego zamku górnego z prostokątną wieżą.
Zamek można zwiedzać za opłatą, w towarzystwie miejscowego przewodnika, który udziela szczegółowych wyjaśnień. Zwiedza się m.in. dziedziniec zamku dolnego, dawne stajnie i izby dla załogi, następnie zamek średni z wiezieniem, salą tortur i kaplicą a kończy na tarasie widokowym zamku górnego. Bilet na zamek obejmuje również zwiedzanie wozowni. W sezonie letnim dodatkowo można zwiedzać spichlerz.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......