Kościół św. Andrzeja w Graboszycach

49°56'41"N 19°26'44"E (49.944729, 19.445712)
251 m n. p. m.

Graboszyce, wieś w gminie Zator, położona jest na lewym brzegu Skawy, przy szosie z Zatora do Wadowic. Pierwsza wzmianka o Graboszycach pochodzi z 1253 r. We wsi znajduje się renesansowy dwór obronny zbudowany około 1575 r. oraz zabytkowy kościół św. Andrzeja.
Kościół parafialny św. Andrzeja w Graboszycach zbudowano w 1585 r. w stylu śląsko-małopolskim, na miejscu wcześniejszego czternastowiecznego. Kościół jest konstrukcji zrębowej, nakryty dwuspadowym dachem o różnej wysokości kalenicy. Od zachodu w 1617 r. dostawiono wieżę izbicową, którą podwyższono o piętro w XVIII w. i nakryto baniastym hełmem. Osobliwością kościoła jest piętrowa zakrystia znajdująca się przy północnej ścianie prezbiterium oraz barokowe wyposażenie z XVII–XVIII w., m.in. krucyfiks na belce tęczowej, ołtarz główny z obrazami Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Andrzeja wraz ze skrzydłami ołtarza szafkowego z obrazami Ecce Homo i Matki Bożej Bolesnej z XVI w. Obok kościoła znajduje się grób Chrząszczów, ostatnich właścicieli Graboszyc.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......