Kościół św. Marcina Biskupa w Zawadzie

Zawada
49°59'03"N 21°00'42"E (49.98441, 21.0119)
375 m n. p. m.

Drewniany kościół powstały na Górze Św. Marcina (384 m n.p.m.) w XV w. Jednak już w czasach pogańskich stała tu gontyna, w której czczono boga piorunów i burz – Peruna. Podanie głosi, że posąg Peruna przetrwał do XIV w., kiedy Spycimir Leliwita postanowił wznieść w tym miejscu chrześcijańską świątynię. Podobno nie spieszył się jednak z realizacją tego zamiaru, aż pewnego razu ujrzał we śnie świątynię płynącą z prądem rzeki Białej. I w związku z tym nie zastanawiał się już dłużej i wybudował kościół. Historycy uważaj, że jest możliwe, iż kościół w tym miejscu stał już w X w. i był centrum jedynej parafii na tych terenach. Nie wiadomo dokładnie, w którym roku powstał obecny kościół, ale analizując cechy stylowe można stwierdzić, że w XV w. Był przebudowywany w XVI w., remontowany w XX w. i w 2011 r.
Gotycki kościół św. Marcina Biskupa reprezentuje typ małopolski. Jest orientowany, trójdzielny, jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym znajduje się zakrystia. Od strony zachodniej kościół ma niewysoką wieżę. Cechą unikatową jest brak wieżyczki na sygnaturkę. Nawa i wieża otoczone są rzadko spotykanymi zamkniętymi sobotami.
Do wnętrza kościoła prowadzą dębowe gotyckie portale ciesielskie z okresu powstania kościoła o łukach w formie trójliścia. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem z zaskrzynieniami w nawie. Ściany i strop pokrywa współczesna polichromia figuralno-ornamentalna. Należy zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem patrona kościoła, św. Marcina, z XVII w. Na belce tęczowej wisi drewniany łańcuch z kłódką wyrzeźbiony w jednym kawałku drewna przez ślepego pasterza. W ołtarzach bocznych znajduje się obraz św. Izydora (w lewym) i obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (w prawym). Na ścianach nawy wiszą: późnogotycki krucyfiks z XVI w. i barokowy obraz fundacyjny z przedstawieniem Chrystusa, któremu św. Marcin prezentuje prepozyta Andrzeja Tarłę. Najcenniejszymi elementami wyposażenia są cztery płaskorzeźby umieszczone na parapecie chóru muzycznego z XV/XVI w., pochodzące z warsztatu Stanisława Stwosza, przedstawiające: Zmartwychwstanie Chrystusa, Chrystusa ogrodnika z św. Marią Magdaleną, Chrystusa i św. Piotra, Chrystusa i niewiernego Tomasza.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......