Pałac Potockich

Krzeszowice
50°08'07"N 19°37'23"E (50.135443, 19.623249)
289 m n. p. m.
Pałac Potockich w Krzeszowicach, znajdujący się w najwyższym punkcie starego parku krajobrazowego był budowany w latach 1850–1857 według projektu działającego w Polsce włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego (1799–1875), autora wielu świetnych budowli, w tym też na zlecenie różnych przedstawicieli rodziny Potockich. Według tego projektu powstał budynek piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym z czterema narożnymi wieżami. Wejście poprzedził kolumnowy ganek, wspierający balkon piętra. Wraz z korpusem budynku powstało piętrowe skrzydło wschodnie połączone z wolnostojącym, ośmiobocznym pawilonem. W późniejszych latach nastąpiła dalsza rozbudowa pałacu. W efekcie powstały kolejne piętrowe skrzydła, które zamknęły wewnętrzny dziedziniec od strony północnej. Reprezentacyjne wnętrza pałacowe zaprojektował Fryderyk August Stüler (1800–1865). Niezwykłym elementem wyposażenia jednego z wnętrz były kręcone schody z XVII w., kupione przez Potockich w gdańskim antykwariacie. Obecnie znajdują się w Collegium Maius w Krakowie.
Podczas okupacji niemieckiej pałac był jedną z rezydencji generalnego gubernatora Hansa Franka. Majątek wraz z pałacem został znacjonalizowany przez władze komunistyczne w czasie reformy rolnej. Po wojnie umieszczono w pałacu Państwowy Zakład Wychowawczy. W 2001 r. rodzina Potockich podjęła starania o zwrot majątku argumentując, że nie powinien podlegać reformie rolnej, gdyż nie prowadzono działalności rolniczej. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdzając roszczenia spadkobierców 6 czerwca 2013 r., zwrócił pałac prawowitym właścicielom.
Zabytkowy park (wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego) założony został przez Adama Potockiego w 1849 r. Na obszarze 12,43 ha rośnie ponad 1500 drzew różnych gatunków, pochodzenia krajowego i egzotycznego, w tym 25 pomników przyrody.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......