Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska
49°20'33"N 20°06'31"E (49.342678, 20.108654)
895 m n. p. m.
Budowa kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej trwała kilkanaście lat. Kościół stawiał góral z Bukowiny Jędrzej Kramarz. Był budowniczym samoukiem, który sam sporządził plany kościoła oraz pracował na budowie. Wyrabiał cegły, murował, wykonywał prace ciesielskie oraz kowalskie. Jest również autorem wystroju wnętrza – zaprojektował ołtarz i wyrzeźbił figury świętych. Budowa została ukończona w 1887 r., lecz dopiero w 1902 r. Bukowina stała się samodzielną parafią. Pierwszym proboszczem został ks. Błażej Łaciak, który zmienił wystrój kościoła. Zachowały się jedynie dwie figury autorstwa Kramarza, które znajdują się w przedsionku. Budowniczy świątyni został pochowany na pobliskim cmentarzu. Znajdują się tam również zbiorowy grób żołnierzy Wojska Polskiego oraz symboliczna mogiła mieszkańców Bukowiny, którzy zginęli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.
Nowy kościół w Bukowinie Tatrzańskiej został zbudowany w latach 1974–1982 w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowego kościoła, wg projektu krakowskiego architekta Wojciecha Pietrzyka. Poświęcony został w 1982 r., a konsekrowany w 2002 r. Stary kościółek miał zostać rozebrany, ale został wpisany do katalogu zabytków. W 1994 r. został gruntownie odremontowany i parafia w Bukowinie Tatrzańskiej posiada dwa kościoły pw. Najświętszego Serca Jezusowego, stojące koło siebie.
Naprzeciwko nowego kościoła znajduje się willa „Primula”. Jest to pierwsza willa w Bukowinie. Wybudował ją w 1900 r. ks. Walenty Gadowski. Był pasjonatem Tatr, który podchwycił pomysł poety Franciszka Henryka Nowickiego, aby wybudować Orlą Perć. Wytyczył jeden z najbardziej spektakularnych szlaków w polskich Tatrach w dużym stopniu finansując całe przedsięwzięcie z własnych środków.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......