Zamek Kmitów i Lubomirskich

49°54'59"N 20°28'13"E (49.916485, 20.470344)
294 m n. p. m.

Zamek Kmitów i Lubomirskich jest, obok słynnych kopalń soli w Bochni i Wieliczce, najbardziej rozpoznawalnym obiektem turystycznym tego regionu w Polsce.
W drugiej połowie XIV w. Jan Kmita herbu Szreniawa zbudował niewielką budowlę obronną z jedną wieżą, umocnioną ziemnym wałem (w źródłach pisanych zamek pojawia się w 1397 r.). Następni właściciele Wiśnicza rozbudowywali warownię przez wieki.
Obecny wygląd zamku pochodzi z początku XVII w., gdy rezydencja została poddana gruntownej przebudowie typu "palazzo in fortezza". Otoczona została kamiennymi fortyfikacjami z pięcioma bastionamina narożach i nasypami ziemnymi. W kurtynach między bastionami, na niższych kondygnacjach, znajdowały się lochy więzienne oraz pomieszczenia dla służby i wojska. Wwyższe piętra zajmowali oficerowie.
Wjazd do zamku prowadzi przezkamienną bramęz barokową ornamentyką i inskrypcją dotyczącą Lubomirskich. Pałac wewnątrz fortecy nosi cechy renesansu (baszta Bony, arkadowy dziedziniec wewnętrzny, budynek zwany "Kmitówka") i baroku (trzykondygnacyjna kaplica zamkowa ze wspaniałymi malowidłami i sztukateriami Giovanniego Baptisty Falconiego, marmurowe portale, kominki itd.). Przebudową zamku w stylu barokowym kierował wspominany włoski architekt i inżynier wojskowy Maciej Trapolla.
Zamek w Nowym Wiśniczu odwiedzali królowie. W 1550 r. był tu Zygmunt August i jego żona Barbara Radziwiłłówna, a w 1646 r. przebywał tu przez kilka dni król Władysław IV wraz z małżonką Ludwiką Marią, posłami francuskimi, weneckimi i dworzanami. Wiarygodne źródła wymieniają podziemne połączenie z położonym powyżej, również obronnym, klasztorem karmelitów bosych. Przy kuciu tunelu najprawdopodobniej pracowali jeńcy tatarscy, wzięci do niewoli przez Lubomirskiego w bitwie pod Chocimiem w 1621 r.
Zamek podlega Muzeum Ziemi Wiśnickiej i jest udostępniony dla turystów.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......