Schronisko górskie PTTK na Luboniu Wielkim im. Stanisława Dunin-Borkowskiego

Schronisko na Luboniu Wielkim jest jedynym schroniskiem górskim PTTK w Beskidzie Wyspowym. Pomysł jego utworzenia powstał w latach dwudziestych XX w. w rabczańskim oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Grunt pod budowę podarował Towarzystwu ks. Jan Surowik z Rabki, pomagał również gromadzić fundusze, organizując zbiórki wśród właścicieli okolicznych pensjonatów. Schronisko wybudowano w 1931 r. Jest to charakterystyczna budowla w kształcie wieży z kamienia (parter) i drewnianego piętra. Obok w latach dziewięćdziesiątych uruchomiono dodatkowy budynek noclegowy. Łącznie obiekt posiada ponad 20 miejsc noclegowych. Schronisko przetrwało czasy okupacji, a przed spaleniem w 1944 r. uratowała je gospodyni Karolina Kozakowa, przyjmując wojsko z niemowlęciem na ręku i przekupując komendanta wódką.
Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków, a na szczycie bezpośrednio na wschód od schroniska okazała wieża z przekaźnikiem telewizyjnym wybudowana dla zapewnienia transmisji telewizyjnych z odbywających się w 1962 r. w Zakopanem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym (FIS); obecnie uzupełniona o liczne anteny telekomunikacyjne.
Z Rabki-Zdrój Zaryte na Luboń Wielki prowadzi żółty szlak stromą ścieżką, zwaną Percią Borkowskiego. Ścieżka jest bardzo stroma i wije się wśród gołoborzy, głazowisk, skał piaskowca i rozpadlin, ponad dolinką Potoku Miedzianego. Po deszczu jest śliska i w zejściu może być niebezpiecznie. Trasę tę nazwano tak na część Stanisława Dunina-Borkowskiego, wybitnego działacza Oddziału Rabczańskiego PTT w okresie międzywojennym, znakarza, autora przewodnika po okolicach Rabki.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......