Stare Miasto w Dobczycach

Dobczyce
49°52'35"N 20°05'19"E (49.87662, 20.08865)
290 m n. p. m.

Ulica Górska doprowadza do dobczyckiego Starego Miasta, przed którym znajduje się wzgórze Stróżnica z cmentarzem (na nim grobowiec rodziny Turnau – właścicieli Dobczyc w XIX w. oraz kaplica). Kolejne wzgórze to już Góra Zamkowa, na której szczycie było usytuowane średniowieczne miasto. Najstarsze ślady osadnictwa w tym miejscu datowane są na neolit. Najczytelniejszym śladem średniowiecznej lokacji są mury miejskie, których zachowany, odrestaurowany ciąg ma ok. 60 m długości. Przy tym odcinku zachował się fragment baszty bramnej (prowadzi tędy droga wjazdowa) oraz podmurówki baszt od strony wschodniej i zachodniej. Ciąg murów miał niegdyś 700 m długości. Wąskie dróżki w obrębie wzgórza nawiązują do dawnych ulic, niestety nie wszystkie z nich się zachowały. Pod szczytem Góry Zamkowej znajduje się wykuta w skale cysterna na wodę.
W obrębie Starego Miasta, do którego prowadzą od rynku schody obok cmentarza „Jeleniec”, stoi kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1828–1834 w stylu józefińskim. Wyposażenie świątyni jest klasycystyczne. Znajduje się tu epitafium Sebastiana Lubomirskiego (1594 r.), przeniesione z dawniejszej świątyni, a obok kościoła wolnostojąca dzwonnica z dzwonem „Jan” z 1504 r. oraz pomnikowa lipa „Marysieńka”, uszkodzona w czasie walk o miasto w 1945 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......