Tenczynek

50°06'56"N 19°36'57"E (50.115714, 19.615944)
268 m n. p. m.

Tenczynek, położony na Garbie Tenczyńskim, jest największą wsią gminy Krzeszowice. Otoczony jest od południowego-wschodu Lasem Zwierzyniec. Został założony prawdopodobnie na początku XIV w. przez Nawoja z Morawicy. Od początku swego istnienia Tenczynek pełnił funkcję służebną wobec zamku Tenczyn. Rozwój wsi związany jest z rodem Toporczyków, którzy otrzymali te tereny od króla Władysława Jagiełły w zamian za pomoc w otrzymaniu korony Polski. Od tego czasu aż do pierwszej połowy XVII w. wieś stanowiła centrum dóbr Tęczyńskich herbu Topór. Po śmierci ostatniego z rodu Jana Magnusa Tęczyńskiego (zmarł w 1637 r.) linia męska wygasła a dobra Tęczyńskie jako wiano córki Izabeli przeszły w ręce Opalińskich. Później, w drodze koligacji rodzinnych, wieś należała do Sieniawskich, Czartoryskich, a od 1816 do 1945 r. do Potockich. W XVI w. w Tenczynku działały warsztaty płatnerskie, ślusarnie, druciarnia, browar, tartak oraz niewielkie kopalnie węgla kamiennego, rozwinięte na większą skalę w XIX w. W 1907 r. kopalnie węgla w Tenczynku przejęła Spółka Galicyjskie Akcyjne Zakłady Górnicze. Zaniechanie wydobycia węgla nastąpiło 1945 r.
Najstarszym zabytkiem Tenczynka jest barokowy kościół parafialny, obok którego stoi wybudowana w 1748 r. wolnostojąca drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej przekształcona w 1885 r. We wsi zachowała się historyczna zabudowa przemysłowa (browar, budynki kopalniane) z XIX i początku XX w. oraz modernistyczne wille z lat dwudziestych i trzydziestych XX w., wśród których znajdują się obiekty nawiązujące do stylu dworkowego.
W Rzeczkach, przysiółku Tenczynka, znajduje się willa Eliza (z końca XIX w.) Stanisława Pareńskiego (lekarza profesora UJ), w której gościli Stanisław Wyspiański i Tadeusz Boy-Żeleński. W pobliżu kościoła, przy drodze do Zalasu znajduje pomnik przyrody (skałka pod sosną). Jest to 4,5 m wysokości skałka zbudowana ze zlepieńca złożonego z okruchów różnych skał (m.in. łupki ilaste). Na skałce rosła sosna, która została ścięta w 2006 r. Pozostawiono tylko wysoki pień i korzenie, które wnikają w szczeliny skały. Na miejscowym cmentarzu pochowany został znany aktor Bogumił Kobiela (1931–1967).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......