„Bazar Warszawski”

Ojców
50°12'30"N 19°49'45"E (50.208534, 19.829403)
321 m n. p. m.
„Bazar Warszawski”, budynek stojący naprzeciwko Zawiszówek, został wzniesiony w stylu uzdrowiskowym pod koniec XIX w. Po pożarze (w 1978 r.) został odbudowany w latach1983–1986.
W pomieszczeniach piwnicznych budynku działa restauracja „Piwnica pod Nietoperzem”, zapraszająca turystów na dania kuchni polskiej. Szczególnie polecanym daniem jest pstrąg źródlany przyrządzany na sześć sposobów. Latem przy restauracji działają dwa ogródki, grillowy i kawiarniany. Organizowane są także zabawy przy ognisku z pieczeniem pstrągów, kiełbasek, prosiaka lub barana, a w zimie kuligi po Ojcowskim Parku Narodowym. Pomieszczenia parterowe zajmuje nowo otwarta księgarnia turystyczna, która oferuje duży wybór publikacji dotyczących Ojcowskiego Parku Narodowego oraz map okolicznych terenów. Obok księgarni mieści się Biuro Usług Turystystycznych „Ojcowianin”.
Od 1989 r. w „Bazarze Warszawskim”, na I piętrze urządzone jest Muzeum Regionalne PTTK, mieszczące zbiory etnograficzne Ojcowa i okolic oraz Izbę Pamięci Powstania Styczniowego. Muzeum zostało założone pod koniec XIX w. przez archeologa Stanisława Jana Czarnowskiego. Początkowo eksponaty przechowywano w budynku zdrojowym „Goplana”, a od 1908 r. w małej salce nad bramą wjazdową zamku ojcowskiego. Podczas I wojny światowej (1914) zbiory zostały rozgrabione. Nową ekspozycję pod opieką zarządu Uzdrowiska Ojców otwarto w budynku bramnym w 1935 r. Od okresu powojennego muzeum jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wśród prezentowanych w Muzeum Regionalnym eksponatów warto zwrócić uwagę na księgę pamiątkową z XIX w., ofiarowaną Mikołajowi Dulewiczowi przez Marcina Olszyńskiego w 1881 r., zawierającą wpisy osób odwiedzających wówczas Dolinę Prądnika.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......