Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Wygiełzów
50°04'32"N 19°26'17"E (50.075626, 19.438143)
270 m n. p. m.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie obejmuje swym zasięgiem tereny zamieszkałe przez Krakowiaków Zachodnich, czyli obszar leżący po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Aktualnie powierzchnia skansenu wynosi 5,3 ha. Ekspozycja, podzielona jest na dwa sektory: małomiasteczkowy i wiejski, w których znajduje się 25 zabytkowych obiektów drewnianych oraz tzw. mała architektura (kapliczki, studnie, ule). Najbardziej okazałym budynkiem jest, zrekonstruowany w latach 2002–2006, dwór z Drogini (koło Myślenic) z 1730 r., mieszczący stałą ekspozycję wnętrz typowego dworu polskiego. Najstarszym obiektem w muzeum jest, pozyskany wraz z oryginalnym wyposażaniem, kościół z Ryczowa z 1623 r., w którym od 20 lat na przełomie sierpnia i września, odbywają się koncerty Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Na terenie skansenu organizowane są też tradycyjne dożynki, odpust, miodobranie, konkursy potraw regionalnych oraz różnego rodzaju warsztaty. W zrekonstruowanym budynku z Minogi (XIX w.) działa restauracja "Karczma Zagroda" z regionalną kuchnią. Skansen otwarto dla zwiedzających w 1973 r.
Muzeum w obecnym kształcie (Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec; z siedzibą w zrekonstruowanym dworze z Drogini) powstało w 2007 r. w wyniku wydzielenia Skansenu i Zamku Lipowiec ze struktur Muzeum w Chrzanowie. Nadwiślański Park Etnograficzny znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......