Dolina Będkowska

50°10'18"N 19°44'22"E (50.171686, 19.739591)
324 m n. p. m.
Dolina Będkowska jest jedną z siedmiu, wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i należy do najcenniejszych dolin jurajskich na Wyżynie Krakowskiej. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze występują niemal wszystkie zjawiska krasowe. Główna dolina i jej boczne odnogi miejscami mają charakter wąwozów i jarów, a w innych rejonach, łagodnych lub stromych stoków pokrytych lasem mieszanym. Na wschodnim stoku wznoszą się potężne grupy skał, m. in. Brama Będkowska, Piekielna Brama, Czarcie Wrota i razem z Sokolicą, najwyższą skałą o pionowych ścianach, stanowią popularny teren wspinaczkowy.. Na Sokolicy, usytuowanej w środkowej części Doliny Będkowskiej, na wprost bocznego Wąwozu Przecówki i Brandysowej, znajduje się obszerny trójkątny taras, odcięty od strony wierzchowiny poprzecznym okopem, świadczący o istnieniu tutaj grodziska (system ścianowy), datowanego przez badaczy na VIII–IX w. U podnóża Sokolicy w Dolinie Będkowskiej znajduje się tzw. Brandysówka –- gospodarstwo agroturystyczne i pole namiotowe – baza polskich wspinaczy skałkowych.
Wywierzysko zwane Źródłem Będkówki (pomnik przyrody) oraz okoliczne źródła krasowe dają początek potokowi Będkówka, który płynie na pewnym odcinku bardzo bystro, pokonując próg skalny zbudowany z martwicy wapiennej. W skałach znajdują się liczne groty i jaskinie, m.in. Jaskinia Łabajowa i Jaskinia Nietoperzowa (znana z odkryć archeologicznych). Dolina Będkowska charakteryzuje się bogatą fauną ptaków, związanych ze środowiskiem skalnym: opocznik białorzytka, pustułka, kopciuszek, na potokiem zaś pluszcz, pliszka górska oraz zimorodek.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......