Siklawa

49°12'52"N 20°02'40"E (49.214716, 20.044571)
1567 m n. p. m.
Siklawa jest wodospadem na potoku Roztoka. Jest to największy wodospad w Tatrach. Nazywany jest również Wielką Siklawą. Woda spada dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie). Wysokość progu wodospadu wynosi około 70 m. Siklawa od dawna była celem wycieczek, a także tematem dzieł artystycznych. Wodospad uwieczniano na płótnie, rysowano, fotografowano oraz pisano o nim wiersze.
Po orograficznie prawej stronie wodospadu występuje długi pas gładkich skał zwanych Danielki, przez które prowadzi szlak turystyczny. Z geomorfologicznego punktu widzenia Danielki są przykładem głazów wygładzonych przez przesuwający się lodowiec. Widoczne na nich rysy powstały wskutek tarcia przez odłamki skał, które znajdowały się w lodowej masie. Miejsce to jest niebezpieczne przy oblodzeniach, ponieważ bywa tu bardzo ślisko. Nazwa upamiętnia przewodnika Jana Gąsienicę Daniela, który w 1924 r. poślizgnął się w tym miejscu, spadł do wody i zginął.
We wrześniu 1900 r. w pobliżu Siklawy stanęła altana turystyczna. Był to drewniany, niewielki budynek, który miał pełnić funkcję schronu. Niestety lawiny i pseudoturyści w niedługim czasie doprowadzili do jego zniszczenia. Altana przestała istnieć w 1912 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......