Klikuszowa

52°25'50"N 21°26'12"E (52.430833, 21.436667)
666 m n. p. m.

Klikuszowa (ponad 1000 mieszkańców) jest dużą wsią położoną na zachodnim krańcu Gorców, na wysokości 650–700 m n.p.m., w środkowym biegu Lepietnicy, między grzbietem Obidowej (865 m n.p.m.) i Kułakowego Wierchu (840 m n.p.m.) na północnym zachodzie a Matejową od strony wschodniej. Zamieszkują ją górale podhalańscy. Klikuszowa ma charakter ulicówki i od południowego-zachodu łączy się z zabudową sąsiedniej wsi Lasek a od północnego-wschodu z Obidową. W centrum Klikuszowej dolinę przecina szosa zakopiańska, która obniża się tu od strony grzbietu Obidowej i podążą dalej na południe do oddalonego o niespełna 6 km Nowego Targu. Mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa oraz obsługi letników i ruchu turystycznego. Zajmują się też rękodziełem i rzemiosłem (m.in. wyrób regionalnych pantofli).
Pierwsza wzmianka o Klikuszowej pochodzi z 1343 r. W tym czasie był już w Klikuszowej kościół parafialny. Prawdopodobnie powtórna lokacja Klikuszowej nastąpiła w 1389 r. Miejscowe sołectwo aż do końca XVI stulecia było dzierżawione przez drobną szlachtę. W średniowieczu przez wieś wiódł szlak handlowy i dyplomatyczny z Krakowa do Nowego Targu oraz dalej na Węgry (tzw. Droga Królewska, wzmiankowana w dokumentach m.in. w 1255 i 1521 r.). Na tym odcinku prowadził przez Stare Wierchy do doliny Lepietnicy i dalej do Ludźmierza (był to też trakt łączący dobra cysterskie w Ludźmierzu i Szczyrzycu). Klikuszowa słynęła z krnąbrności i oporu przeciwko wszelakiej władzy. Częste były spiski, najazdy i zbójnictwo. W latach 1630–1632 chłopi z Klikuszowej prowadzili z nowotarskim starostą Komorowskim ciągły spór, któremu towarzyszyły krwawe wystąpienie zbrojne.
W centrum Klikuszowej, przy skrzyżowaniu dróg i przystanku autobusowym znajduje się murowany kościół parafialny św. Marcina z 1885 r. Wewnątrz zachował się siedemnastowieczny barokowy ołtarz boczny, prawdopodobnie z poprzedniego, drewnianego kościoła. Nad sadzawką przy kościele stoi okazała figura górala z wędką. Tradycja mówi, że to znak dla turystów i wczasowiczów udających się na Podhale i w Tatry. Jeśli wędka jest podniesiona będzie słoneczna pogoda, jeśli opuszczona, będzie lało. W południowej część wsi jest cmentarz, a w pobliżu ciekawa góralska kapliczka.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......