Rajsko

50°00'38"N 19°11'34"E (50.010594, 19.192885)
239 m n. p. m.

Rajsko jest wsią w powiecie oświęcimskim, leżącą na lewym brzegu Soły. O Rajsku wspomina dokument z 1272 r, w którym Książe Opolski Władysław nadał ją Hermanowi Surnagel. Właściciele tytułowali się nazwiskiem Rayski i byli w posiadaniu wsi do połowy XV w. Kolejnymi właścicielami byli Bonerowie, Porębscy, Szembekowie, Dembińscy a na przełomie XVIII i XIX w Bobrowscy. Ostatnim właścicielem, w latach międzywojennych, był Wincenty Zwilling.
W Rajsku zachował się w dość dobrym stanie pałac w stylu neogotyckim z wieloboczną basztą z pierwszej połowy XIX w. W latach trzydziestych XX w. ówcześni właściciele – rodzina Zwillingów dokonali jego rozbudowy i przebudowy. 4 września 1939 r., miał tu miejsce krwawy bój stoczony przez wracające z rozproszenia dwa bataliony wojska polskiego pod dowództwem mjr. Piotra Ryby, z silnym zgrupowaniem niemieckiej 5 dywizji pancernej, stacjonującej w pałacu Zwillingów. Krwawą potyczkę, w odróżnieniu od Bitwy pod Rajskiem, stoczonej w 1866 r. przez wojska austriackie z oddziałami pruskimi, nazwali historycy Bojem pod Rajskiem.
W czasie okupacji Rajsko w większości zostało wysiedlone. Niemcy znacznie przekształcili pierwotny układ pałacu. Po wojnie budynek nie był użytkowany, a w 1951 r. został zaadaptowany na potrzeby miejskiego szpitala w Oświęcimiu. Obecnie w pałacu znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Obiekt można oglądać tylko z zewnątrz. Wokół pałacu znajdują się resztki parku krajobrazowego.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......