Góra zamkowa w Bieczu

Biecz
49°43'38"N 21°14'35"E (49.727276, 21.243297)

Góra zamkowa o wysokości 223 m n.p.m. znajduje się na wzgórzu przy drodze z Biecza do Nowego Sącza, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Na górze zamkowej, nad rzeką Ropą znajdują się resztki fundamentów królewskiego zamku, który był terenową siedzibą książąt i królów polskich.

Zamek w Bieczu został wybudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim, na rzucie prostokąta z cylindryczną wieżą. Miał wymiary 42 x 20 m i przy zamku prawdopodobnie mieścił się dawny Biecz. Odkryto tam liczne ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa. W okolicy wieży odkryto zgrubienie murów, przez co przypuszcza się, że wieża i część murów obwodowych wybudowano wcześniej, możliwe że nawet już w I połowie XIII w. Według legend był to zamek królowej Jadwigi. W zamku przebywali wielokrotnie królowie dynastii Piastów i Jagiellonów. W 1439 r. na zamku król Władysław Warneńczyk zaręczył się z Anną Cylejską a w 1439 r. król Władysław Warneńczyk spotkał się z królem węgierskim Albrechtem Habsburgiem. W miejscu położenia zamku archeolodzy znaleźli różne przedmioty m.in. zdjęcia od dawna zasypanych już murów, znajdują się one teraz w Muzeum w Bieczu. Zamek został zburzony na rozkaz Kazimierza Jagiellończyka w XV wieku, resztki rozebrano.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......