Pijalnia Główna w Krynicy – Zdroju

aleja Nowotarskiego 9/4, 33-380 Krynica
49°25'01"N 20°57'27"E (49.416979, 20.957615)

W języku staro – cerkiewno – słowiańskim słowo „krinica” oznacza źródło lub studnię. Ludność już w XIV wieku przybywała do Krynicy ze względu na źródła wody. Jednakże nie od razu zdawano sobie sprawę, jak cenna jest to woda. W połączeniu z czystym powietrzem, unikatowym mikroklimatem, a także w otoczeniu licznej zieleni, Krynica - Zdrój stanowi perłę polskich uzdrowisk. Stąd też w samym sercu Krynicy - Zdroju, przy Bulwarach Dietla, nieopodal rzeki Kryniczanka znajduje się Pijalnia Główna. Oddana do użytku w 1971 roku, zbudowana głównie ze szkła i stali - budziła niemałe kontrowersje, ze względu na swój modernistyczny charakter, odbiegający od stylu budynków w jej otoczeniu. Powstawały nawet koncepcje wyburzenia krynickiej Pijalni Głównej, ale na szczęście nie doszły one do skutku. Wnętrze Pijalni wypełnia charakterystyczna, egzotyczna roślinność – ogromne palmy, które tworzą specyficzną aurę. Obiekt ten stanowi dobro kultury współczesnej, łącząc funkcję leczniczą, kulturalną jak i wypoczynkową. Pijalnia Główna w Krynicy – Zdroju słynie
z wód leczniczych takich jak: Jan, Słotwinka, Tadeusz czy Zuber, które są stosowane
w leczeniu lub profilaktyce między innymi: układu pokarmowego, moczowego czy układu krwiotwórczego. Dostępne są również produkty pszczele, pamiątki czy nawet kosmetyki. Powierzchnia ogólna Pijalni Głównej, licząca 4540 m 2 stwarza idealne warunki do pomieszczenia nawet tysiąca osób, dlatego jest to miejsce, w którym organizowane są różnego typu konferencje, koncerty, festiwale czy bankiety. Szeroko rozpowszechnionymi wydarzeniami w krynickiej Pijalni Głównej są: Festiwal im. Jana Kiepury i Forum Ekonomiczne.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......