Schronisko górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej

49°14'11"N 19°47'17"E (49.236407, 19.788291)
1143 m n. p. m.
Budowę pierwszego schroniska na Polanie Chochołowskiej rozpoczęto w 1930 r. z inicjatywy Warszawskiego Klubu Narciarzy. Budynek zaprojektował Wacław Weker, a uroczyste otwarcie nastąpiło w lutym 1932 r. z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego. Budynek był sukcesywnie rozbudowywany i modernizowany. Duży wkład w rozwój schroniska miał jego dzierżawca Marian Kozłowski, który później stał się też jego współwłaścicielem. Rejon Doliny Chochołowskiej w latach międzywojennych był bardzo popularny wśród narciarzy i turystów. Schronisko w okresie swojej świetności posiadało 200 miejsc noclegowych. W czasie II wojny światowej budynek przejęli Niemcy, którzy ulokowali w nim posterunek straży granicznej. Po atakach partyzantów wycofali się, a schronisko w 1945 r. zostało ostrzelane przez odziały niemieckie pociskami zapalającymi, w wyniku czego spłonęło.
Obiekt został odbudowany dopiero w 1953 r. według projektu Anny Górskiej. Początkowo, ze względu na obostrzenia w ruchu przygranicznym, nie cieszyło się zbytnią popularnością. Dopiero po 1956 r., gdy złagodzono ograniczenia, schronisko zaczęli coraz częściej odwiedzać turyści. 23 czerwca 1983 r. odwiedził je również papież Jan Paweł II, który bywał tu jeszcze jako ksiądz i biskup krakowski.
Pod koniec XX w. w schronisku wykonano szereg prac modernizacyjnych: budynek podłączono podziemnym kablem do sieci energetycznej, przebudowano oczyszczalnię ścieków oraz zainstalowano elektryczne ogrzewanie. W czerwcu 2008 r. oficjalnie nadano schronisku imię Jana Pawła II.
Karol Wojtyła (Jan Paweł II) bywał w Tatrach już w latach trzydziestych. Wędrował również po Beskidach, Gorcach i Pieninach. Nigdy nie uprawiał taternictwa, ale bardzo cenił sobie turystykę narciarską. W latach pięćdziesiątych bywał w górach ze studentami jako duszpasterz akademicki. Jako biskup zatrzymywał się w Zakopanem w domu zakonnym Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce Borach, tuż obok Nosala oraz w Księżówce – domu wypoczynkowym Episkopatu przy Alei Przewodników Tatrzańskich. W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., po odprawieniu mszy św. na lotnisku w Nowym Targu, planował lot śmigłowcem nad Tatrami. Niestety, nie mógł zrealizować zamiaru z powodu silnej burzy. W kazaniu wygłoszonym w Nowym Targu zwrócił uwagę na poszanowanie przyrody tatrzańskiej, apelował o to, by nie niszczyć piękna Tatr. W trakcie drugiej pielgrzymki do ojczyzny w 1983 r., w dniu 23 czerwca, określanym jako prywatny, Jan Paweł II przebywał w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej. W schronisku spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Trasa spaceru papieża do Doliny Jarząbczej została nazwana Szlakiem Jana Pawła II. Podczas swojego pobytu w Polsce w 1997 r. Jan Paweł II odwiedził wiele miejsc związanych z jego młodością m.in. Kasprowy Wierch, Wiktorówki i Morskie Oko. W 2002 r. śmigłowiec z papieżem na pokładzie zatoczył krąg nad Tatrami.
Tuż po śmieci Jana Pawła II ratownicy tatrzańscy zawiesili papieskie flagi z żałobnym kirem na wierzchołku Giewontu.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......