Zespół Klasztorny Sióstr Serafitek w Oświęcimiu

50°02'18"N 19°13'32"E (50.038456, 19.225818)
244 m n. p. m.

Zespół Klasztorny Sióstr Serafitek w Oświęcimiu stanowi wschodnią pierzeję Placu Tadeusza Kościuszki. Składa się z: kościoła Matki Bożej Bolesnej, klasztoru oraz budynku Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez siostry.
Kościół i klasztor odgradza od ulicy dość wysoki mur, spoza którego od strony placu widać zachodnią ścianę szczytową kościoła. Kościół postawiono w latach 1897–99. Początkowo, „z powodu ubóstwa sióstr”, budowę rozpoczął na własny koszt bielski architekt Paweł Müller. Kościół MB Bolesnej jest niewielkim budynkiem wzniesiony w stylu neogotyckim, z nietynkowanej cegły, opięty przyporami, z przedsionkiem od strony zachodniej i prezbiterium z absydą po stronie wschodniej, przykryty dwuspadowym dachem zwieńczonym sygnaturką.
Jednonawowe wnętrze kościoła ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym jest otynkowane i pomalowane na biało. W przedsionku, po lewej stronie, umieszczono nagrobek Matki Założycielki Zgromadzenia – Marii Małgorzaty Łucji Szewczyk. Wewnątrz kościoła, w prezbiterium, znajduje się piękny neogotycki ołtarz główny z końca XIX w., a po bokach, w nawie, symetrycznie ustawione ołtarze boczne z wizerunkami św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy. Rzeźba Piety w ołtarzu głównym, pochodzi z początku XX w., a witraże – z 1950 r. Najstarszy obiekt klasztoru sióstr serafitek, wzniesiony w 1895 r., połączony jest z kościołem parterową przewiązką. Po północnej stronie świątyni znajduje się secesyjno-modernistyczny budynek z lat 1905–10. Od wschodu i zachodu budynki otacza sad i ogród klasztorny.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......