Schronisko górskie PTTK w Dolinie Roztoki

49°14'00"N 20°05'44"E (49.233546, 20.095576)
1028 m n. p. m.

Schronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki stoi na polanie Stara Roztoka. Wybudowane zostało z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego w 1876 r. W następnych latach było sukcesywnie modernizowane i przebudowywane. W czasie pierwszej wojny światowej gospodarzem schroniska był Bartuś Obrochta – jeden z najsłynniejszych muzyków góralskich. W schronisku nocowali najwybitniejsi taternicy międzywojennego pokolenia. Dzierżawcami budynku była wówczas rodzina Grabowskich, wraz z legendarną Stanisławą Grabowską zwaną przez stałych bywalców schroniska „Mamą Grabowską” lub „Gaździną Roztocką”. Rodzinie Grabowskich poświęcona została tablica wmurowana w jedną ze ścian budynku. Obecnie schronisko jest dobrze wyposażonym, nowoczesnym obiektem oferującym 75 miejsc noclegowych.
Na skutek budowy szosy do Morskiego Oka w 1902 r. schronisko znalazło się na uboczu. Potrzeba 15 minut, aby dostać się do niego z rejonu Wodogrzmotów Mickiewicza zielonym szlakiem prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich. W czasach, gdy stara droga do Morskiego Oka prowadziła dnem doliny, schronisko w Roztoce stanowiło ważny punkt dla wszystkich wybierających się w górę Doliny Białej Wody.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......