Dębnik

50°09'48"N 19°40'15"E (50.163546, 19.671065)
420 m n. p. m.
Dębnik, wieś w gminie Krzeszowice u podnóża tzw. Marmurowych Wzgórz, rozwinęła się z osady rzemieślniczej, powstałej na gruntach Paczółtowic, przy kamieniołomie ciemnego wapienia, zwanego powszechnie marmurem, charakteryzującego się delikatną siatką żyłek jasnego kalcytu.
Pierwsze wzmianki o wydobyciu ciemnego wapienia pochodzą z końca XIV w. Eksploatację na większą skalę rozpoczęto w XVI w., w czasach panowania króla Zygmunta I Starego, po sprowadzeniu do Krakowa włoskich mistrzów kamieniarstwa. Marmur dębnicki stał się jednym z cenniejszych materiałów dekoracyjnych w renesansowym, a zwłaszcza barokowym budownictwie. Wykładano nim ściany wewnętrzne, posadzki, kolumny, portale i ołtarze. Wykonywano z niego również rzeźby, nowego typu zdobienia nagrobkowe w formie tablic i rzeźbione popiersia. Przykładem są wspaniałe sarkofagi króla Jana III Sobieskiego i księcia Józefa Poniatowskiego w Katedrze Wawelskiej. Elementy architektoniczne i piękne zdobienia można zobaczyć na terenie całej Polski, ale najwięcej w Małopolsce. Do najbardziej znanych zalicza się m. in.: klasztor i kościół św. Eliasza Pustelnika w Czernej, barokową kaplicę Wazów na wzgórzu wawelskim, klasztor kamedułów na Srebrnej Górze. Na terenie Marmurowych Wzgórz było kilka kopalń tego wapienia, należących na przestrzeni wieków do różnych eksploatorów. Jednym z nich był od 1631 r. klasztor w Czernej.
Dębnickie ciemne wapienie wydobywane są jeszcze w Łomie Karmelickim, leżącym między Dębnikiem a Paczółtowicami i w kamieniołomie Nowy Dębnik.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......