Morawica

50°04'49"N 19°44'58"E (50.080305, 19.749604)
241 m n. p. m.
Morawica, wieś w gminie Liszki, położona nad rzeką Brzoskwinką u stóp Garbu Tenczyńskiego, należy do najstarszych osad w okolicach Krakowa. W średniowieczu była siedzibą rycerskiego rodu Toporczyków, protoplastów rodu Tęczyńskich herbu Topór. Toporczykowie zbudowali w XII w. na morawickim wzgórzu drewniane dworzyszcze obronne, a później kamienny zamek warowny (obecnie budowle kościelne). Pierwsza wzmianka o wsi, zawarta w dokumencie z 1238 r., Kodeksu Dyplomatycznego Małopolski, stwierdza, że Morawica należy do Żegoty, kasztelana krakowskiego i jego brata Andrzeja. W pierwszej połowie XIV w. Jędrzej, syn Nawoja przeniósł swą siedzibę z Morawicy do wybudowanego przez siebie zamku Tęczyn. Od tego czasu Jędrzej i jego potomkowie przybrali nazwisko Tęczyńskich herbu Topór. W późniejszych wiekach – aż do 1939 r. Morawica należała do kolejnych panów na Tęczynie – rodów: Tęczyńskich, Opalińskich, Sieniawskich, Czartoryskich i Potockich. W 1408 r. Tęczyńscy przebudowali istniejącą kaplicę w morawickim zamku na murowany kościół, wykorzystując do tego celu kamienie pochodzące z rozbiórki części zamku. Jan Długosz (1415–1480) podaje w Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis (Księdze uposażeń diecezji krakowskiej), że „przy kościele zbudowanym z białego kamienia było dwóch księży – jeden był kapelanem zamkowym, drugi proboszczem”. Według późniejszych przekazów historycznych zamek w Morawicy gościł dwukrotnie przyszłe królowe (żony Zygmunta I Starego) zmierzające na Wawel: Barbarę Zapolyę – 5 lutego 1512 r. oraz Bonę Sforzę –15 kwietnia 1518 r. W 1666 r. Izabela z Tęczyńskich Opalińska podarowała morawickiej parafii pozostałą część zamku, którą przekształcono na plebanię, a po 1871 r. dobudowano drugie piętro. Plebania w części parterowej ma trzy izby sklepione kolebkowo oraz masywne mury, dochodzące do 3 m grubości. Pod budynkiem plebanii i pod powierzchnią podwórza ciągną się podziemne przejścia wykute w skale na kształt rzymskich katakumb, umożliwiające ucieczkę podczas oblężenia. Na fundamentach dawnego zamku stoi również dzwonnica wzniesiona w połowie XVIII w., przypominająca wyglądem bramę triumfalną, w której umieszczone są trzy dzwony. Dwa najmłodsze Maria i Bartłomiej zostały odlane w 1975 r. Najstarszy i największy dzwon Jan jest fundacją ks. proboszcza – Jana Tarło, krewnego fundatorów kościoła w Morawicy.
Kościół św. Bartłomieja w Morawicy został wzniesiony na miejscu małej zamkowej świątyni. Twórcą barokowej bryły kościoła oraz wyposażenia wnętrza był włoski architekt, Franciszek Placidi (1710–1782). Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Andrzej Stanisław Kostka Załuski w dniu 27 lipca 1755 r. Główne wejście do kościoła ozdobione jest portalem z czarnego marmuru dębnickiego i herbami: Pogoń (Czartoryskich) i Leliwa (Sieniawskich) – fundatorów kościoła. Wewnątrz znajduje się pięć ołtarzy (główny i cztery boczne) zaprojektowanych przez Franciszka Placidiego. W ołtarzu głównym umieszczony jest Krucyfiks na tle panoramy Jerozolimy. Po lewej stronie nawy znajduje ołtarz z cenną siedemnastowieczną kopią obrazu Matki Bożej Różańcowej (podobna kopia znajduje się w kaplicy krakowskiego kościoła dominikanów) z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Zasłona obrazu przedstawia Matkę Bożą wręczającą różaniec św. Dominikowi. W mensie ołtarzowej umieszczono relikwie męczennika św. Jozafata Kuncewicza (1580–1623). Stojący po tej samej stronie ołtarz zawiera wizerunek św. Franciszka z Asyżu, kopię obrazu hiszpańskiego malarza Bartolomé Murillo (1618–1682). Po prawej stronie nawy stoją dwa ołtarze poświęcone patronom kościoła. W ołtarzu św. Bartłomieja Apostoła, głównego patrona kościoła i parafii oprócz wizerunku świętego znajdują się figury katów z przedmiotami jego męczeństwa. W mensie umieszczono relikwie św. Gerwazego i św. Protazego (braci bliźniaków, męczenników, którzy zginęli w 306 r. w Mediolanie). Drugi ołtarz poświęcony jest św. Izydorowi Rolnikowi, drugiemu patronowi kościoła i parafii. Godna uwagi jest barokowa chrzcielnica (druga połowa XVII w.) z czarnego marmuru, nakryta ozdobną czaszą w kształcie kielicha oraz późnobarokowa ambona. Nad wejściami do zakrystii znajdują się dwa obrazy: Adoracja Najświętszego Serca Pana Jezusa i Adoracja Najświętszej Marii Panny z pierwszej połowy XIX w. malowane przez Wojciecha Eliasza. Dopełnieniem wystroju jest polichromia autorstwa Pawła Mitki z 1998 r.
Poniżej kościoła, na zboczu morawickiego wzniesienia, znajduje się cmentarz parafialny z wybudowaną w XIX w. kaplicą grobową Radziwiłłów z Balic. Na cmentarzu znajduje się grób kapitana Mieczysława Medweckiego (1904–1939), polskiego lotnika, który jako pierwszy zginął w czasie II wojny światowej. Był dowódcą III Dywizjonu Myśliwskiego 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. 1 września 1939 r. około godziny 7.00 wystartował z lotniska w Balicach do walki z niemieckimi bombowcami nadlatującymi po zbombardowaniu Krakowa. Został zestrzelony tuż po starcie przez Ju-87 i spadł koło Morawicy. Mieczysław Medwecki jest patronem szkoły podstawowej w Morawicy, która opiekuje się jego grobem.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......