Złockie

49°22'06"N 20°53'21"E (49.368414, 20.889277)
485 m n. p. m.
Złockie jest płemkowską wsią położoną w dolinie Złockiego Potoku, w pobliżu jego połączenia z potokiem Szczczwnik. Jest sołectwem w gminie Muszyna, oddalonym od centrum miasta Muszyna o około 4 km. W południowej części, już bliżej ujścia potoku Szczawnik do Popradu, znajduje się ciąg dwudziestowiecznej zabudowy kurortu Muszyna – Złockie, z domami wczasowymi, sanatoriami i pensjonatami pamiętającymi czasy PRL. Wzdłuż drogi i potoku jest ciąg spacerowo-rekreacyjny. Tu także, za zachodnim brzegiem Złockiego Poptoku, na polance w dolince małego lewego dopływu, w okresie wakacyjnym funkcjonuje studencka baza namiotowa Muszyna – Złockie.
Wieś Złockie lokowano w XVI w. na prawie wołoskim. Należała do Państwa Muszyńskiego i już wtedy, podobnie jak w sąsiednim Szczawniku, osiedliła się tu ludność łemkowska. Łemkowie zostali wysiedleni z tego terenu w 1947 r. w ramach akcji Wisła.
W rejonie obniżenia grzbietu Jaworzyna Krynicka – Nowińska Góra, pomiędzy Złockim Potokiem a potokiem Jastrzebik występują motety, czyli suche eskalacje dwutlenku węgla. Mofeta im. Prof. Henryka Świdzińskiego, znajdująca się w Złockiem koło Muszyny (przy granicy z Jastrzębikiem) jest pomnikiem przyrody nieożywionej, chronionym prawem od 1998 r. Jest to największa i najefektowniejsza w Polsce i rzadko spotykana w Europie sucha ekshalacja dwutlenku węgla. Znajduje się w dnie bagnistego koryta Złockiego Potoku. Wypływ CO2 ma miejsce częściowo pod pokrywą wody i dlatego jest dobrze widoczny. Na powierzchni około 25 m2, w kilkunastu punktach, wydobywają się nieustannie ze zmienną częstotliwością różnej wielkości bąble CO2.
W miejscu najbardziej intensywnego wypływu CO2, w dnie potoku, znajdują się zasilające go źródła wód mineralnych. Są to szczawy wodorowęglanowo – wapniowo – magnezowe, żelaziste. Rdzawożółte błoto, bulgoczące wokół mofety kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną, niskopienną roślinnością. Mofeta ta została odkryta w 1938 r. przez prof. Henryka Świdzińskiego, geologa Akademii Górnioczo-Hutniczej w Krakowie. Mofeta jest udostępniona do zwiedzania poprzez schodki i mostki oraz tablice informacyjne.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......