Nowa Jastrząbka

Nowa Jastrząbka położona jest przy wschodniej granicy województwa małopolskiego, na skraju rozległego masywu leśnego, w malowniczej dolinie rzeki Stary Jabłoniec. Okolice Nowej Jastrząbki należą do najpiękniejszych pod względem krajobrazowych w gminie Lisia Góra. Nazwa Nowa Jastrząbka pochodzi stąd, że występowało tu dużo ptactwa a szczególnie jastrzębi.
Nowa Jastrząbka, zwana również Małą, powstała najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII w. Jej poddani zwolnieni byli od odrabiania pańszczyzny ze względu na duże oddalenie folwarku. Odbywali jedynie dni najemne na folwarku starorzędzińskiego (w kluczu tarnowskim).
W południowej części miejscowości znajduje się neogotycki kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Został wybudowany w 1902 r. z fundacji Tadeusza Łubieńskiego, według projektu Janusza Rypuszyńskiego. W wyposażeniu kościoła dominuje neogotyk, ale najcenniejszym elementem jest gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodząca z XIV w. Figura ta, Matki Bożej Łaskawej, przypłynęła do Nowej Jastrząbki w 1410 r. Wtedy miejscowość ta należała do parafii w Lisiej Górze i proboszcz nie wyraził zgody, aby figura pozostała w Jastrząbce. Gdy chciano ją wywieźć, woły mające ciągnąć wóz nie ruszyły z miejsca i figura została w Nowej Jarząbce.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......