Nielepice

50°06'28"N 19°42'23"E (50.107866, 19.706658)
302 m n. p. m.
Nielepice, wieś w gminie Zabierzów, leżąca na północnym stoku Grzbietu Tenczyńskiego na południe od Rudawy, została założona prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV w. przez Nawoja z Morawicy, kasztelana krakowskiego, protoplastę rodu Tęczyńskich. Po utworzeniu (1438 r.) dwóch kluczy dóbr Tęczyńskich (morawickiego i tenczyńskiego) Nielepice weszły w skład majątku tenczyńskiego. W połowie XVI w. dzierżawcą Nielepic (przez jakiś czas) oraz innych wsi (m.in. Brzoskwinia, Dubie, Siedlec, Paczółtowice) był mieszczanin, rajca krakowski Erazm Aichler, pochodzący z Austrii. Po wygaśnięciu umowy dzierżawnej wieś powróciła do prawowitych właścicieli. W 1637 r., po śmierci ostatniego przedstawiciela tego rodu, Jana Tęczyńskiego herbu Topór, wieś drogą koligacji rodzinnych była w posiadaniu Opalińskich, Czartoryskich, a od 1816 r. stała się własnością Artura Potockiego z Krzeszowic. Pod koniec II wojny światowej w latach 1944–1945 na terenie wsi i w jej okolicy Niemcy pobudowali tzw. „bunkry” – system fortyfikacji rozproszonej. Pozostałości fortyfikacji – bunkry znajdują się po obydwu stronach drogi Krzeszowice – Kraków w Podborzu, a stanowiska strzeleckie po północnej stronie wzniesienia Chełm (372 m), stanowiącego dobry punkt widokowy. Na terenie wsi znajduje się niewielka jurajska krasowa dolinka (Dolina Nielepicka), biegnąca południkowo, łącząca Dolinę Brzoskwini z Rowem Krzeszowickim. Dnem doliny płynie potok wpadający do Rudawy. Górny odcinek doliny zwany Dołami, porośnięty jest żarnowcem.
W lesie na zachód od wsi znajduje się nieczynny kamieniołom, z którego wydobywano wapień jeszcze w minionym wieku. Na gruntach terenu wsi Nielepice i Brzoskwinia znajduje się prywatna Stadnina Koni Huculskich, której właściciel rozpoczął działalność od sprowadzenia jesienią 1993 r. z Polany w Bieszczadach trzech źrebaków. Obecnie rodzina Mikołajewiczów prowadzi odchów koni (około 35–40 koni) rzadko już spotykanym w hodowli systemem bez-stajennym, gdzie konie przez cały rok przebywają na wolnych wybiegach i pastwiskach, korzystając jedynie ze schronień w drewnianych szopach bez drzwi. Działalność hodowlaną uzupełniono ofertą jeździecką, a także agroturystyczną. Przy Stadninie otwarto ośrodek turystyczny, przystosowany do podejmowania gości i prowadzenia zajęć edukacyjnych. W Stadninie Koni Huculskich rozpoczyna się Transjurajski Szlak Konny.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......