Zabierzów

50°06'51"N 19°47'52"E (50.114181, 19.797904)
247 m n. p. m.
Zabierzów, wieś gminna położona we wschodniej części Rowu Krzeszowickiego, w XII w. pod nazwą Rogoźnik należała w do Jaksy z Miechowa herbu Gryf. W 1162 r. Jaksa podarował wieś ufundowanemu przez siebie klasztorowi norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie. Współczesna nazwa Zabierzów została wymieniona w 1368 r., kiedy część wsi należała do niejakiego Zabierzy. Norbertanki, zwane Pannami Zwierzynieckimi gospodarowały w Zabierzowie aż do połowy XX w. Jedną z zasług norbertanek było założenie w 1889 r. w Zabierzowie ochronki, którą dwa lata później poświęcił ks. kardynał Albin Dunajewski, biskup krakowski. Prowadzenie ochronki oraz jej budynek norbertanki przekazały siostrom służebniczkom ze Starej Wsi. Od początku swej działalności siostry służebniczki opiekowały się chorymi oraz kaplicą a także prowadziły kursy gotowania, kroju i szycia. Po II wojnie światowej siostry służebniczki nadal prowadziły ochronkę – przedszkole „Caritas”, które władze PRL zlikwidowały w 1963 r.
Od średniowiecza w okolicach niewielkiej wówczas wsi była rozwinięta dobrze sieć parafialna. Miejscowa ludność należała do parafii św. Wojciecha w Modlnicy. Pod koniec XIX w. powstała we wsi kaplica, (poświęcona w 1894 r.), przy której wybudowano w 1907 r. plebanię wg projektu architekta Jana Sas Zubrzyckiego (1860–1935), mieszkającego wówczas w Zabierzowie. Dopiero 21 sierpnia 1908 r. kardynał Jan Puzyna biskup krakowski ogłosił Zabierzów samodzielną parafią. Wiosną w 1912 r. obok kaplicy przystąpiono do budowy kościoła wg projektu architekta Józefa Kryłowskiego. Budowa świątyni trwała bardzo długo. Ostatecznie, w 1936 r. stanął kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, którego konsekracji dokonał ks. biskup Stanisław Rospond 20 listopada 1938 r. Końcem ubiegłego stulecia obok kościoła wybudowano dzwonnicę. Z dawnej zabudowy wsi zachowała się przy ul. Krakowskiej 149 murowano-drewniana willa Jana Sas-Zubrzyckiego, wzniesiona w 1901 r. wg jego projektu. Charakter zabytkowy mają również zabudowania stacji kolejowej, na której przesiadał się z powozu do pociągu cesarz Franciszek Józef po odwiedzinach księcia Dominika Radziwiłła w Balicach.
Zabierzów obecnie jest ważnym ośrodkiem handlowym i węzłem komunikacyjnym powiązanym z biegnącą autostradą A-4, lotniskiem w Balicach i linią kolejową, budowaną jeszcze w 1847 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......