Biskupice

49°57'53"N 20°07'14"E (49.964873, 20.120656)
338 m n. p. m.

Biskupice to wieś gminna położona u stóp Bukowej Góry. Na Bukowej Górze były prowadzone badania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia osady prehistorycznej z okresu kultury łużyckiej (VII w. p.n.e.). W toku dalszych badań odkryto gliniane naczynia do warzenia soli, świadczące o istnieniu na tym terenie źródeł solankowych. Ludność osady zajmowała się, oprócz rolnictwa, warzeniem soli. Biskupice w XIII w. należały do biskupów krakowskich (stąd nazwa miejscowości). Po najeździe tatarskim w 1241 r. bp Prandota z Białaczewa herbu Odrowąż osadził w Biskupicach Kanoników Ducha Świętego (duchaków), dając im kościół parafialny pw. św. Marcina. Duchaków był również kamieniołom, z którego czerpano materiał na budowę m.in. zamku żupnego w Wieliczce. Zabudowania klasztorne i majątek duchaków zostały skonfiskowane przez władze austriackie w 1783 r. W wyniku licytacji majątek nabyła rodzina Konopków. Klasztor został przebudowany na dwór, który później kupili Mieroszewscy. W okresie międzywojennym dwór był własnością Mieczysława i Jadwigi Walterów. Ich wnuk, obecny właściciel posiadłości Krzysztof Stefan Rzonca wraz z żoną i synem przywracają dawny blask zabudowaniom dworskim otoczonym zabytkowym parkiem (z XVIII/XIX w). Na skraju parku, rośnie pomnikowy dąb, który wg legendy posadził rycerz spod Grunwaldu Paszko Złodziej z Biskupic. Dąb faktycznie liczy około 300 lat.
W krajobrazie Biskupic dominuje kościół św. Marcina z XV w. zbudowany na wzgórzu. Przyciąga do siebie pielgrzymów cudownym wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, umieszczonym w ołtarzu kaplicy z XVI w. Wieża kościoła, o wysokości .40 m, powstała w 1888 r. Dzisiejszy wygląd kościoła jest efektem przebudowy w 1914 r. Śladem gotyckiej architektury świątyni jest kamienny portal. Wnętrze, głównie barokowe, pochodzi z XVII i XVIII w.
We wsi warto zwrócić uwagę na stojącą przy remizie OSP kapliczkę – figurę św. Jana Nepomucena, ufundowaną przez Mieroszewskich w 1899 r. Umieszczona na cokole sentencja przypomina o czasach dawnych właścicieli dworu: O byle cień ma żal człek do człeka, a życie jak osioł ucieka, a wieczność czeka. Tuż obok stoi obelisk ku czci ofiar hitlerowskiej okupacji pacyfikacji wsi w 10 XII 1943 r., z tablicą, na której został też wymieniony błogosławiony o. Narcyz Turchan (ur. 1879 r.), franciszkanin zamordowany w Dachau (1943 r.) beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II jako jeden ze 108 męczenników II wojny światowej. Przy szkole podstawowej znajduje się popiersie Antoniego Pajdaka (1894–1988), urodzonego w Biskupicach. legionisty, jednego z oskarżonych w moskiewskim „procesie szesnastu”; w PRL-u był w opozycji niepodległościowej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......