Uklejna

49°48'40"N 19°58'22"E (49.811137, 19.972875)
665 m n. p. m.

Szczyt Uklejny (680 m n.p.m.) przechodzi w kierunku zachodnim w dość rozległe spłaszczenie, którego krawędzie okalają budzące ciekawość wały, długie na 250 m i odległe od siebie o 50 m. Prawdopodobnie jest to forma podwójnego grzbietu, powstała wskutek pękania górotworu, usytuowanego w brzeżnej strefie płaszczowiny magurskiej. Zwały niewielkich głazów przy północnym wale oraz niewielkie szczeliny świadczą, że istniały tu niegdyś formy skałkowe, które rozpadły się wskutek wietrzenia. Z korony wału rozpościera się fragmentaryczny, lecz daleki widok na Myślenice, Pogórze Wielickie oraz wzgórza Bramy Krakowskiej. Kopułę szczytową Uklejny porasta buczyna karpacka. W tutejszych lasach znaleźć można rzadki storczyk – gnieźnik leśny, pasożytujący na znajdujących się w glebie grzybach.
W 1927 r. myślenicki architekt, inż. Jan Hołuj junior opracował projekt gmachu Narodowego Obserwatorium Astronomicznego. Dla lepszego rozpoznania warunków, prof. Kazimierz Kordylewski zaproponował budowę mniejszej stacji. Ostatecznie, w 1931 r. na pniach kilku ściętych drzew pod szczytem wybudowano drewnianą budkę, w której umieszczono lunetę. W placówce, stanowiącej stację terenową krakowskiego obserwatorium astronomicznego, astronom Stanisław Szczyrbak dokonywał obserwacji gwiazd zmiennych i oceny przejrzystości atmosfery. Placówka funkcjonowała do 1934 r. Obecnie odcinek szlaku z Uklejny na Lubomir bywa nazywany Szlakiem Astronomów Polskich.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......