Przegorzały

Przegorzały to dawna wieś u podnóża Lasu Wolskiego nad brzegiem Wisły, dziś stanowiąca część Krakowa. Pierwsze wzmianki pochodzą 1162 r., a nazwa pochodzi od wypalonego miejsca. Dawniej funkcjonował podział na dwie części. Przegorzały Duchowne składały się z terenów należących do norbertanek oraz kościołów Wszystkich Świętych i św. Michała. Przegorzały Szlacheckie swoją nazwę wzięły od właściciela, szlachcica Jakuba Koniecpolskiego. Najciekawszymi obiektami w Przegorzałach są willa Odyniec i zameczek. Willę Odyniec zaprojektował dla siebie Adolf Szyszko-Bohusz, a wzniesiona została w latach 1927–29. Zbudowana z wapiennych ciosów swoim kształtem przypomina średniowieczną basztę, dlatego czasem nazywana jest Rotundą. Nad wejściem znajduję się herb Odyniec, którym tytułował się właściciel. Obok w czasie II wojny światowej Otto Wächter, starosta dystryktu krakowskiego, wzniósł zamek nazwany Schloss Wartenberg – czyli zamek, góra strażnicza. Wzorowany na nadreńskich zamkach, służyć miał jako sanatorium. Po opuszczeniu Krakowa przez Wächter, Hans Frank, jako generalny gubernator, przekazał zamek Heinrichowi Himlerowi i urządzono w nim sanatorium dla esesmanów. Obecnie zabudowania na wzgórzu w Przegorzałach, należą do Kolegium Polonijnego Uniwersytety Jagiellońskiego, który wzniósł obok nowy budynek na własne potrzeby. W zamku znajduje się restauracja i kawiarnia z piękną panoramą przez Wisłę na Beskidy i królująca wśród nich Babią Górę.