Szczawnica

Szczawnica, pieniński kurort konkurujący rangą i popularnością z najsłynniejszą w Beskidach Krynicą, jest położona w dolnym biegu uchodzącego do Dunajca Grajcarka, płynącego malowniczą doliną pomiędzy Małymi Pieninami i Beskid Sądecki. Dolna część Szczawnicy, u ujścia potoku, położona jest w pobliżu końca pienińskiego przełomu. Tu też kończy się trasa spływu. Oprócz wspaniałego górskiego położenia i łagodnego klimatu, zawdzięcza Szczawnica sławę leczniczym wodom mineralnym.
Właściwości szczawnickich źródeł były już znane w XVI w. Pierwsi kuracjusze zjeżdżali tu już około 1790 r., ale prawdziwy rozkwit uzdrowiska przypadł na połowę XIX w. Stało się to za sprawą właścicieli Szczawnicy – rodziny Szalajów. Rozbudowali oni źródła, odwiercili nowe, wybudowali łazienki, założyli park. Za ich czasów powstały liczne pensjonaty, wille, później sanatoria, w modnym wówczas stylu uzdrowiskowym. Do wód ściągała śmietanka towarzyska i przedstawiciele świata literatury i sztuki. Kiedy jednak na przełomie wieków następił gwałtowny rozwój Krynicy, Szczawnica (przy braku połączenia kolejowego) zaczynała podupadać. Kolejny rozwój nastąpił dopiero w latach trzydziestych (przerwany wojną). Do dzisiejszych czasów dotrwała Szczawnica jako popularne uzdrowisko.
Szczawnica chlubi się licznymi źródłami mineralnymi: „Wanda”, „Szymon”, „Józefina”, „Stefan”, „Jan”, „Magdalena” i „Waleria” (nazwy źródeł pochodzą od imion członków rodziny Szalajów). Oprócz starej zabudowy uzdrowiskowej powstały w okresie PRL-u a Szczawnicy są liczne branżowe sanatoria i domy wczasowe. Trudno mówić w Szczawnicy o typowych zabytkach, ale warto zwrócić uwagę na starą zabudowę uzdrowiskową (w stylu alpejskim), a w dolnej części miasta domy z malowanymi godłami zamiast numerów (malował je około 1840 r. Józef Szalay). Godne odwiedzenie jest też Muzeum Pienińskie – w centrum uzdrowiska.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......