Łękawica

49°50'27"N 19°34'41"E (49.840916, 19.578102)
337 m n. p. m.

Zachodnia część wsi Łękawica obejmuje większość wschodniego zbocza Jaroszowickiej Góry aż po jej szczyt (545 m n.p.m.). Centrum Łękawicy położone jest w małej kotlince, w której jest zlewnia strumyków dających początek rzece Łękawce wpływającej do Skawy w okolicy Zagórza. Historia Łękawicy podobna jest do historii okolicznych wsi. Pierwsze wiarygodne wiadomości pochodzą z drugiej połowy XVI w., kiedy należała do znanej rodziny Palczowskich. W 1567 roku majątek należał do Michała Palczowskiego zamordowanego przez sąsiada w sporze o część majątku w Marcyporębie. Ojcem Michała był Jan Palczowski, sędzia. W XVII wieku, po wymarciu linii męskiej Palczowskich, w drodze koligacji rodzinnych wieś przeszła na Przyłęckich. Kolejnymi właścicielami w XVIII w. byli Wężykowie, w XIX Gärtnerowie, a na początku XX w. Habsburgowie do 1944 roku.
Kościół pod wezwaniem św. Józefa w Łękawicy (budowla eklektyczna). Został wzniesiony w 1906 roku na miejscu dawnej kaplicy św. Wojciecha z 1639 roku. Z poprzedniej kaplicy przeniesiono do kościoła barokowy ołtarz, który w kościele został ołtarzem bocznym, a umieszczony w nim obraz przeniesiono do ołtarza głównego. Obraz przedstawia Świętą Rodzinę i pochodzi z XVII wieku. Z dawnej kaplicy pochodzi również krzyż ołtarzowy z kości słoniowej i płaskorzeźba Boga Ojca przy chrzcielnicy.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......