Krempachy

49°26'04"N 20°09'42"E (49.434474, 20.161761)
595 m n. p. m.

Krempachy są starą wsią spiską położoną na zachodnich krańcach Pienin. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego Krummbach – kręty potok, co odnosi się do przepływającego przez wieś Dursztyńskiego Potoku łączącego się z Przykopą. Wieś powstała w XV w. w wyniku akcji kolonizacyjnej Berzeviczych. Podobnie jak większość klucza dunajeckiego, była później w rękach Łaskich, a następnie Horvathów. Potem przeszłai we władanie luterańskiej rodziny Stanshithów, która próbowała szerzyć tu protestantyzm. Od 1920 r. Krempachy są w granicach Polski (z przerwą na lata okupacji słowackiej 1939–45). Aktualnie blisko 1/3 mieszkańców przyznaje się do narodowości słowackiej.
Najcenniejszym zabytkiem Krempach jest kościół parafialny. św. Marcina z 1525 r. Prostą, późnogotycka bryłę z gontowym dachem uzupełnia okazała wieża zwieńczona renesansowa attyką (druga na polskim Spiszu, oprócz Frydmana) i drewnianą hurdycją. Wystrój wnętrza, głównie późnobarokowy i rokokowy, pochodzi z XVIII w. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające legendę o św. Marcinie – patronie kościoła.
W zachodnie części wsi stoi bezwieżowy kościółek cmentarny św. Walentego z 1761 r. Wewnątrz znajduje się unikalna ornamentyka stiukowa w stylu „chłopskiego rokoko”.
W Krempachach zachował się również charakterystyczny dla Spisza układ przestrzenny z wrzecionowatym rynkiem i wydzielonymi rzędami stodół na obrzeżach.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......