Szczucin

50°18'30"N 21°04'29"E (50.308605, 21.074873)
166 m n. p. m.

Szczucin położony jest na prawym brzegu Wisły w Kotlinie Sandomierskiej w północno-wschodniej części województwa małopolskiego. Graniczy z województwem świętokrzyskim. Przez Szczucin przebiega droga krajowa nr 73, łącząca Warszawę z Jasłem. Pierwsze wzmianki o parafii pod Szczucinem pochodzą z 1326 r. Szczucin był własnością rycerską. Mieszkańcy wsi trudnili się m.in. flisactwem, połowem ryb, rolnictwem, drobnym rzemiosłem. Szczucin rozwijał się głównie dzięki posiadaniu portu rzecznego i żegludze na Wiśle.
W 1780 r. Szczucin uzyskał prawa miejskie, które utracił dopiero w 1935 r. w czasie reformy administracyjnej. I wojna światowa powstrzymała rozwój miasteczka. We wrześniu 1914 r. wzdłuż Wisły na zachód od Szczucina rozlokowały się oddziały Legionów Józefa Piłsudskiego, atakując Rosjan po drugiej stronie rzeki i odnosząc spore sukcesy. We wrześniu 1939 r. w rejonie Szczucina toczyły się ciężkie walki cofającej się Armię Kraków z przeważającymi siłami niemieckimi. Po rozbiciu polskich oddziałów wielu żołnierzy dostało się do niewoli. 12 września 1939 r. w żołnierze Wehrmachtu dokonali zbrodni na polskich jeńcach wojennych oraz cywilnych uchodźcach uwięzionych w miejscowej szkole podstawowej. W płomieniach lub od kul zginęło około 70 osób. W 1959 r. w miejscu spalonej szkoły postawiono pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia (ul. Wolności). Po zakończeniu wojny Szczucin pozostał wsią z zachowanym małomiasteczkowym układem przestrzennym. Od 1 stycznia 2009 r. znowu jest miastem.
Kościół Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, fundacji rodziny Miklaszewskich, z 1680 r., usytuowany jest w północno-wschodnim narożu obszernego Rynku. Obecny barokowy kościół wzniesiony został na miejscu drewnianego z fundacji księdza Adama Miklaszewskiego, proboszcza szczucińskiego i kustosza pilickiego oraz jego brata Seweryna Miklaszewskiego, kanonika tarnowskiego. Prace przy budowie trwały od 1680 r. do początków XVIII w. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1734 r. W 1795 r. kościół został uszkodzony przez pożar a następnie odbudowany. W latach 1864–1873 został powiększony, dzięki Helenie Husarzewskiej, o parę bocznych kaplic, przedsionek (od wschodu) i wieżę. W 1905 r. kościół ponownie rozbudowany o dwie nawy boczne według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. W 1944 r. kościół został poważnie uszkodzony w wyniku działań wojennych. Całkowitemu zniszczeniu uległa wtedy wieża, którą odbudowano w latach 1959–60. Kościół, wzniesiony w stylu barokowym i neobarokowym, jest murowany z cegły i kamienia. Pierwotnie jednonawowy, obecnie jest trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Wyjątkowym "skarbem" szczucińskiej świątyni jest polichromia figuralna i ornamentalna w stylu Młodej Polski autorstwa Karola Frycza, pokrywająca sklepienie i ściany boczne. Na szczególną uwagę zasługują obrazy: Matki Bożej z Dzieciątkiem, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (druga połowa XVIII w.), barokowy obraz Matki Bożej Różańcowej ukazanej w asyście świętych (1714 r.) oraz Chrystus Ukrzyżowany i św. Maria Magdalena (około 1960 r.). Na dzwonnicy znajduje się gotycki dzwon z XV w.
Okręgowe Muzeum Zabytków Techniki Drogownictwa w Szczucinie znajduje się przy głównej ulicy Szczucina w południowej części miasta. Jest to muzeum i skansen historii i techniki budowy dróg, obecnie będące Wydziałem Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Placówka powstała w 1982 roku, najpierw jako Izba Pamięci, która rozwijała się w miarę gromadzenia nowych i bardziej wartościowych eksponatów. W maju 1992, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, muzeum zostało wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się w nim unikatowe maszyny i sprzęt drogowy, tablice szlakowe i znaki drogowe, zbiór narzędzi drogowych, bogate archiwum i izba regionalna pokazująca postęp w mechanizacji robót drogowych. Jest to jedyne muzeum drogownictwa w Europie.
Zespół dworski Boguszów. Przy zachodniej granicy Szczucina, w miejscowości Lubasz znajduje się ciekawy dworek małopolski rodziny Boguszów w dużym parku podworskim z wiekowymi dębami, o powierzchni około 5 ha. Rozległy parterowy budynek dworu wybudowano około 1917 r. na miejscu starszego. Stromy dach z trójkątnymi lukarnami oświetlającymi poddasze i niemal zupełny brak dekoracji architektonicznej sprawia, że do dzisiaj panuje tu właściwy jedynie rezydencjom ziemskim klimat.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......