Kasprowy Wierch

Na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) znajduje się zbudowane w 1937 r. obserwatorium meteorologiczne. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce. Obserwatorium prowadzi regularne pomiary od stycznia 1938 r. W czasie II wojny światowej obserwacje meteorologiczne z Kasprowego Wierchu Niemcy wykorzystywali do opracowywania prognozy pogody dla Luftwaffe.
Na podstawie wieloletnich obserwacji ustalono, że średnia temperatura roczna dla kopuły szczytowej to –0,7°C, a średnia liczba dni z pokrywą śnieżną w roku wynosi 221,4.
Nieco poniżej wierzchołka znajduje się budynek górnej stacji kolejki linowej z Kuźnic. W budynku tym znajduje się również restauracja, poczekalnia, przechowalnia nart i bagażu, kiosk, sklep sportowy oraz dyżurka TOPR. Autorami projektów budynku stacji oraz obserwatorium meteorologicznego są Anna i Aleksander Kodelscy. Z dolin Gąsienicowej i Goryczkowej pod szczyt dochodzą czynne tylko zimą wyciągi krzesełkowe dla narciarzy. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) cieszy się popularnością ze względu na łatwą dostępność oraz rozległą panoramę, w której można podziwiać m.in. otoczenie Hali Gąsienicowej, masyw Krywania oraz szczyty Tatr Zachodnich.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...