Kasprowy Wierch

Na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) znajduje się zbudowane w 1937 r. obserwatorium meteorologiczne. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce. Obserwatorium prowadzi regularne pomiary od stycznia 1938 r. W czasie II wojny światowej obserwacje meteorologiczne z Kasprowego Wierchu Niemcy wykorzystywali do opracowywania prognozy pogody dla Luftwaffe.
Na podstawie wieloletnich obserwacji ustalono, że średnia temperatura roczna dla kopuły szczytowej to –0,7°C, a średnia liczba dni z pokrywą śnieżną w roku wynosi 221,4.
Nieco poniżej wierzchołka znajduje się budynek górnej stacji kolejki linowej z Kuźnic. W budynku tym znajduje się również restauracja, poczekalnia, przechowalnia nart i bagażu, kiosk, sklep sportowy oraz dyżurka TOPR. Autorami projektów budynku stacji oraz obserwatorium meteorologicznego są Anna i Aleksander Kodelscy. Z dolin Gąsienicowej i Goryczkowej pod szczyt dochodzą czynne tylko zimą wyciągi krzesełkowe dla narciarzy. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) cieszy się popularnością ze względu na łatwą dostępność oraz rozległą panoramę, w której można podziwiać m.in. otoczenie Hali Gąsienicowej, masyw Krywania oraz szczyty Tatr Zachodnich.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......