Prehyba

49°27'53"N 20°33'34"E (49.464982, 20.559638)
1159 m n. p. m.
Prehyba (1175 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych szczytów i najbardziej znanych miejsc Beskidu Sądeckiego. Położona jest centralnie w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Prehyba to nazwa łemkowska, jako że teren szczytu i hali należał do Rusinów ze Szlachtowej. Funkcjonuje również spolszczona nazwa Przehyba. Zachodni, zalesiony (poza południowo-wschodnim stokiem) wierzchołek, nazywany Małą Prehybą, wieńczy okazała stalowa wieża (87 m wysokości) z przekaźnikami telekomunikacyjnymi. Z przecinki u jej podnóża jest ograniczony widok na północ. Bezpośrednio na południowy-wschód znajduje się wydłużona grzbietowa hala (Hala Prehyba), otoczona lasem (i zarastająca we wschodniej części), na której stoi okazałe schronisko PTTK. Doprowadza tu od północy, aż z Gołkowic (przez Gaboń) wąska, kręta i stroma asfaltowa droga (pod koniec szutrowa), ale wjazd jest możliwy tylko za zezwoleniem leśnictwa. Drogą tą prowadzi szlak narciarski oraz ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Stary Sacz.
Główny szczyt Prehyby (1175 m n.p.m.) jest mało wyrazistą kulminacją, na której od głównego grzbietu odchodzi na południe boczny grzbiet Starego Wierchu (840 m n.p.m.). Grzbietem tym schodzi szlak narciarski do Szlachtowej. Na polanie, przy połączeniu szlaków stoi krzyż i pomnik poświecony partyzantom AK.
Nieco dalej na wschód jest rozwidlenie ścieżek, gdzie od Głównego Szlaku Beskidzkiego na północny wschód odchodzą wspólnie szlak niebieski (do Rytra) i żółty (do Starego Sącza). Tuż na wschód od tego rozwidlenia wznosi się szczyt Wielka Przehyba (1191 m n.p.m.).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......