Kościół i klasztor bernardynów w Alwerni

Alwernia
50°04'02"N 19°32'06"E (50.067451, 19.535127)
314 m n. p. m.

Kościół i klasztor bernardynów w Alwerni pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu znajduje się przy centrum miasta na wzgórzu Podskale. Fundatorem klasztoru był Krzysztof Koryciński herbu Topór, właściciel m.in. Poręby Żegoty, który w 1616 r. podarował bernardynom wzgórze. Natchnieniem dla Korycińskiego stało się, włoskie sanktuarium La Verna, powstałe w miejscu, w którym w 1224 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty. Pierwszy kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu oraz zabudowania klasztorne w Alwerni były drewniane. W latach 1625–76 wzniesiono murowany klasztor oraz murowany, jednonawowy kościół w stylu barokowym. Następnie w latach 1703–08 dobudowano kaplicę dla słynącego łaskami piętnastowiecznego obrazu „Ecce Homo”. Górująca nad okolicą, 55 metrowa wieża, została wzniesiona w 1897 r. W marcu 2011 r. w klasztorze miał miejsce groźny pożar. Cenne wyposażenie kościoła nie zostało uszkodzone. W pierwszą niedzielę po Bożym Ciele odbywa się tutaj słynny odpust tzw. „strzelanka”.
Porośnięte lasem wzgórze Podskale, na którym wznosi się na nim klasztor bernardynów, położone jest w obrębie Garbu Tenczyńskiego. Wzniesienie powstało w wyniku działalności wulkanicznej i zbudowane jest z melafirów pokrytych następnie warstwą lessu. Stoki wzgórza pocięte są licznymi wąwozami. Jeden z nich, o wysokości zboczy dochodzącej do 20 m, uchodzi za najgłębszy wąwóz lessowy w Polsce.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......