Krowia Góra

49°47'45"N 19°45'11"E (49.79586, 19.753119)
613 m n. p. m.

Spod lasu na północnym skłonie Krowiej Góry (618 m n.p.m.) rozciąga się kapitalny widok na północ, w kierunku garbów Pogórza Wielickiego. Najbliższą częścią tego mezoregionu są Wzgórza Lanckorońskie, mające postać płaskowyżu, ponad który wystają dość ostre, zalesione szczyty Jaroszowickiej Góry, Żaru i Lanckorońskiej Góry z położoną na jej południowym stoku Lanckoroną, a także oddzieloną Przełęczą Sanguszki Kopytówkę, za którą zieleni się rozległy kompleks Lasu Groby. Po lewej stronie obserwujemy wschodnią część długiego grzbietu Chełmu (603 m n.p.m.), gdzie na polanach nad wsią Zachełmna istniało zrzutowisko Armii Krajowej o kryptonimie „Żywica” – w nocy 30/31 lipca 1944 r. odebrano tu zrzut zaopatrzenia z Włoch. Prawą część panoramy stanowi głęboka dolina Harbutówki (z zabudowaniami Sułkowic) i okalające ją grzbiety Bukowca i Dalina.
Po południowej stronie wierzchołka rozciągają się widoki na Pasmo Babicy Beskidu Średniego; na wschód na Kijówkę, Babicę i siodło z domami osiedla Jaworze, które w 1944 r. stanowiło gniazdo partyzantów. Wprost na południe widok zamyka Bieńkowski Dział, a w kierunku zachodnim widnieje grzbiet Beskidu Małego z najwyższymi szczytami: Łamaną Skałą i Leskowcem.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......