Drzyślawa

49°27'33"N 20°19'20"E (49.459433, 20.322381)
693 m n. p. m.

Drzyślawa (693 m n.p.m.) jest pokrytym łąka, dość szerokim siodłem, leżącym po północnej stronie wyrazistej kulminacji Wdżaru (767 m n.p.m.). Jednocześnie kończy od południa grzbiet Krzywonośnego. Na przełęcz zaczyna się jeden z bocznych wyciągów stacji narciarskiej w Kluszkowcach (na stokach Wdżaru). W pobliżu zbudowano stylową, drewnianą restaurację Koliba (czynna głównie w sezonie zimowym) oraz zabudowania owczarni z fermą strusi. Stąd szlak niebieski łukiem od wschodu omija, praktycznie po poziomicy, kopułę Wdżaru (767 m n.p.m.).
Wdżar (767 m n.p.m.) jest niewysoką, ale wyrazistą kulminacją położoną pomiędzy przełęczami: Snozka i Drzyźlawa. Ma charakterystyczny kształt kopuły z nieco ściętym, płaskim wierzchołkiem. Widoczny jest w wielu panoramach zarówno z Gorców jak i od strony Podhala czy Pienin. Częściowo bezleśna kopuła pokryta jest miejscami świerkowymi zagajnikami. Zachodnie stoki Wdżaru dość stromo opadają do doliny Kluszkowianki Wschodnie, pokryte polami, łagodne stoki, opadają w stronę doliny Krośnicy. Wdżar zbudowany jest z przecinających piaskowiec żył andezytowych (magmowa skała wulkaniczna). Odkryty tu w 1868 r. andezyt występuje w trzech odmianach. Stanowi rzadkość nie tylko w skali Gorców, ale i całych Beskidów Zachodnich. Od południa, od strony Snozki znajduje się stary kamieniołom, eksploatowany od lat dwudziestych do siedemdziesiątych XX w. (amfiteatralnie ustawione skalne ściany stanowią obecnie odkrywkę geologiczną). W pobliżu szczytu znajdują się stanowiska roślinności ciepłolubnej. Według miejscowej tradycji na wypłaszczeniu wierzchołka Wdżaru miało stać miasteczko, które na wzór biblijnej Sodomy zapadło się pod ziemię. Iistnieje hipoteza historyczna, umiejscawiająca tu zameczek obronny (a może tylko obóz warowny) wzniesiony przez husytów. W sezonie 1999/2000 na zachodnich i północnych stokach Wdżaru uruchomiono nowoczesną stację narciarską (wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy zjazdowe o różnej długości i stopniu trudności). Centrum stacji znajduje się w dolinie, powyżej Kluszkowców. Z Wdżaru są rozlegle widoki na Pieniny, Spisz, Jezioro Czorsztyńskie, Tatry, Podhale i południowe stoki Gorców.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......