Kordowiec

49°27'37"N 20°40'01"E (49.460465, 20.667106)
760 m n. p. m.
Dość wyrazisty wierzchołek Kordowca (763 m n.p.m.) znajduje się w Paśmie Radziejowej, w grzbiecie odchodzącym na północ od Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) w kierunku Rytra. Na Kordowcu grzbiet ten rozgałęzia się na dwie odnogi, z których północna (a z nią czerwony szlak) opada nad Rytro, a wschodnia na Młodów w dolinie Popradu. Pomiędzy nimi spływa potok Kordowiec, który ma źródła w dolnej części polany o tej samej nazwie. Na północnym grzbiecie znajduje się rozproszona zabudowa osiedli należących do Obłazów Ryterskich, na północnych stokach wschodniego grzbietu osiedla należące do Młodowa.
Na północ od czerwonego szlaku (niespełna 200 od szczytu), na malowniczej łące stoi prywatne schronisko (zaadaptowane w okazałej drewnianej chacie). Czynne jest tylko w weekendy i w sezonie wakacyjnym. Najczęściej gości niewielkie grupy turystów umówionych wcześniej telefonicznie (namiary kontaktowe na właściciela wywieszone są na drzwiach).
Pod szczytem Kordowca (763 m n.p.m.) znajduje się węzeł szlaków. Od szlaku czerwonego (Główny Szlak Beskidzki) odchodzą na północny wschód dwie ścieżki edukacyjne: zielono znakowana do Rytra przez Obłazy Ryterskie i niebiesko znakowana do Młodowa. Z podszytowej polany są rozległe widoki, głównie na wschód, na dolinę Popradu i spory fragment ciągnącego się za nią Pasma Jaworzyny Krynickiej. W jego głównym grzbiecie widać m.in. Makowicę (948 m n.p.m.), Zadnie Góry, Wierch nad Kamieniem (1084 m n.p.m.) i rejon Hali Łabowskiej, a także boczne grzbiety i rozdzielające je dolinki spływające od wschodu do Popradu.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......