Pękalówka

49°46'13"N 19°54'56"E (49.770452, 19.915678)
835 m n. p. m.

Pękalówka (839 m n.p.m.) to wschodni wierzchołek masywu Kotonia. Szlak przechodzi przez zalesiony wierzchołek – warto z niego zejść na chwilę, w miejscu zakosu za polaną Równica, aby obejrzeć znakomitą panoramę. Roztacza się ona z pól wokół osiedli Zawadki, z których najwyższe (Pękale) leży na wysokości 790 m n.p.m. Zasięg widoku w kierunku południowym przekracza przy dobrej pogodzie 100 km. Widać stąd Strzebel, Luboń Wielki i Zembolową w Beskidzie Wyspowym, dalej Gorce i koronkę Tatr, zaś na południowy zachód Pasmo Babiogórskie. W dniach z najlepszą widocznością na prawo od Tatr dostrzeżemy góry Słowacji – Wielki Chocz oraz fragment Niżnych Tatr i Wielką Fatrę.
Na północnym stoku Pękalówki znajduje się wysoko położone źródło Żabowskiego Potoku, którego głęboka dolina opada do Stróży przez Las Gromadzki, będący własnością wspólnoty leśnej całej wsi, stanowiący ciekawy relikt własnościowy jeszcze z czasów feudalnych. Grzbiet opadający w stronę Pcimia jest ostry, w podłożu odsłaniają się piaskowce. Na południe od niego znajdują się dwa kolejne źródła: Zimna Woda, o stałej w ciągu roku temperaturze zaledwie kilku stopni Celsjusza oraz Słona Woda – źródło o podwyższonej mineralizacji, wzmiankowane już w XIX-wiecznych przewodnikach.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......