Makowica

49°29'48"N 20°42'46"E (49.496864, 20.712854)
938 m n. p. m.
Wyrazisty szczyt Makowica (948 m n.p.m.) jest najwyższy na północno-zachodnich krańcach głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej. Stosunkowo krótki grzbiet Makowicy opada na zachód do doliny Popradu w zasadzie nieco na północ od Rytra, ale w dolnej części jest mocno rozczłonkowany. Strome północne stoki opadają do zakola górnej części doliny Życzanowskiego Potoku, a południowe, początkowo bardziej łagodne, dalej również stromo opadają do źródłowego kotła doliny Głęboczanki. Dawniej Makowica była w większości pozbawiona lasu, ale obecnie większość polan zarosło – w tym także sam wierzchołek. Najwięcej polan i łąk pozostało na południowym i zachodnim stoku. Najwyżej położone polany sięgają do wysokości 800 m n.p.m i nadal z tych polan zbierane jest siano, co na tej wysokości jest w Beskidach rzadkością. Największa z tych polan znajduje się na zboczu, na południowy-zachód od szczytu i również nosi nazwę Makowica – podobnie jak położone na niej, należące administracyjnie do Suchej Strugi górskie osiedle. Natomiast na dość rozległej polanie (należącej już do wsi Rytro), w niższej części północno-zachodniego stoku, ponad Głębokim Jarem w dolinie Życzanowskiego Potoku – położony jest przysiółek Podmakowica.
Na szczycie Makowicy (948 m n.p.m.) znajdują się niewielkie piaskowcowe wychodnie skalne. Wierzchołek jest zalesiony i pozbawiony widoków. W stokach Makowicy odkryto też kilka niewielkich jaskiń, którym nadano m.in. nazwy: Sucha Szczelina, Lisia Jama, Jama pod Cyrlą. W okolicy szczytu stwierdzono występowanie rzadkiego w Polsce gatunku roślin – podejźrzona rutolistnego.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......