Ornak

49°13'08"N 19°49'58"E (49.219018, 19.832976)
1854 m n. p. m.
Ornak to grzbiet posiadający kilka wierzchołków, spośród których głównym jest Ornak (1854 m n.p.m.), a najwyższe są Siwe Skały (1867 m n.p.m.). Grzbiet Ornaku ciągnie się od Siwej Przełęczy do Iwaniackiej Przełęczy. Miłośnicy geologii zaobserwują tu piaskowce kwarcytowe, gnejsy, jak również biały granit. Na stokach masywu od XVI w. prowadzone były prace górnicze. Wydobywano tu m.in. srebro, rudy miedzi i żelaza. U stóp masywu odnaleziono ślady dawnych zabudowań hutniczych.
Na grzbiecie Ornaku występuje urdzik karpacki, należący do grupy endemitów zachodnio-karpackich. Endemit to roślina lub zwierzę występujące jedynie na danym terenie. Urdzik jest rośliną trwałą, z kłączem, które wydaje różyczki liściowe. Kwiaty są dzwonkowate, fioletowe. Liście mają do trzech centymetrów średnicy i ciemnozieloną barwę. Urdzik osiąga wysokość do 15 cm. Kwitnie od maja do lipca. Rośnie na różnych podłożach i występuje powszechnie od regla górnego po piętro turni. Oprócz Tatr można go zobaczyć również w Niżnych Tatrach, Wielkiej i Małej Fatrze, na Pilsku, Babiej Górze i Gorcach.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......