Dłużyce

Kotoń
49°46'17"N 19°54'11"E (49.771595, 19.903261)
793 m n. p. m.

Na grzbiecie pomiędzy głównym wierzchołkiem Kotonia a szczytem Pękalówki znajdują się niewielkie polany – na pierwszej z nich, zwanej Dłużyce, znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Druga polanka (obecnie częściowo zalesiona młodnikiem) to Równica – w 1944 r. odbywały się tutaj zbiórki i ćwiczenia oddziałów partyzanckich.
Kotoń (857 m n.p.m.) to wysoki masyw górski o kilku wierzchołkach, z których najwyższy ma wysokość 857 m n.p.m. Porastają go gęste lasy, w tym płaty starej buczyny karpackiej – jej fragment w obrębie kopuły szczytowej już pół wieku temu postulowano objąć ochroną jako rezerwat przyrody. Znajdują się tu ostoje zwierzyny, z ciekawszych gatunków można wymienić puszczyka uralskiego – sowę, którą przy odrobinie szczęścia można zobaczyć również w dzień. Ze znajdujących się przy szlaku powierzchni wiatrołomów na północnym stoku rozciągają się widoki na Pasmo Babicy i Pogórze Wielickie. Widać stąd doskonale Kraków, zrębowe wzgórza Bramy Krakowskiej z klasztorem na Bielanach oraz znajdującą się za stolicą Małopolski wyżynę.
Polana Bania znajduje się przy szerokiej drodze leśnej, trawersującej grzbiet pomiędzy Kotoniem i Pękalówką. Polana powstała na wypłaszczeniu w obrębie starego osuwiska. W jej południowej części znajduje się torfowisko, datowane na 12300 lat. Porasta je ciekawa roślinność, m.in. chronione storczyki. W zagłębieniu w centralnej części polany po dużych opadach tworzy się niewielki stawek.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......