Wierzbanowska Góra

49°44'57"N 20°06'55"E (49.749415, 20.115457)
769 m n. p. m.

Masyw na granicy Węglówki i Wierzbanowej, o stromym stoku północno-wschodnim. Jest to stok krawędziowy, u jego podnóża przebiega tektoniczna granica nasunięcia płaszczowiny magurskiej na śląską. Pod szczytem Wierzbanowskiej Góry znajdują się dawne polany pasterskie i opuszczony szałas. Obecnie też można tu zobaczyć niewielkie stado owiec, pasterskie źródło i pastwiska ogrodzone na kształt koszarów. Świadczy to o wpływie osadnictwa wołoskiego w okresie średniowiecza. Wołosi przynieśli ze sobą kulturę sezonowego wypasu owiec na polanach górskich, którą przyjęli zamieszkujący Węglówkę górale – zagórzanie. Owce hodowano powszechnie w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, natomiast w Beskidzie Średnim, u górali myślenickich zwanych kliszczakami, dominował chów bydła.
Spod głównego wierzchołka (778 m n.p.m.) roztacza się piękny widok na południe. Widać stąd kilka wysokich szczytów Beskidu Wyspowego, m.in. Śnieżnicę i Ćwilin, a panoramę zamykają Gorce, zza których wystają pojedyncze wierzchołki tatrzańskie. Widok z przełączki w kierunku zachodnim poszerza się o Strzebel, Luboń Wielki i liczne szczyty Beskidu Średniego, m.in. nieodległą Kiczorę.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......