Białka

49°21'28"N 20°07'34"E (49.357989, 20.126317)
734 m n. p. m.

Białka wypływa z Doliny Białej Wody i wpada do Jeziora Czorsztyńskiego. Jej długość wynosi 41 km. Nazwa Białki pochodzi od jasnej barwy kamieni tworzących koryto rzeki. Są to przede wszystkim granitowe otoczaki przyniesione prądem wody z Tatr. W rzece żyje wiele gatunków ryb, m.in.: pstrąg potokowy, głowacz pręgopłetwy, strzelba potokowa. Ciekawostką przyrodniczą jest występowanie w pobliżu brzegów Białki roślin charakterystycznych dla Tatr, których nasiona wędrują wraz z wodą.
W rejonie miejscowości Krempachy i Nowa Biała rzeka Białka wcina się w skały pienińskiego pasa skałkowego, tworząc malowniczy przełom pomiędzy skałami Kramnicą (688 m n.p.m.) i Obłazową (670 m n.p.m.). W 1931 r. utworzono tu rezerwat Przełom Białki pod Krempachami o powierzchni 7,5 ha, potwierdzony w 1959 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego i rozszerzony do 8,51 ha. Jest to rezerwat krajobrazowy. W rezerwacie ochroną objęty jest przełom rzeki Białki przez pieniński pas skałkowy, roślinność naskalna i reliktowy drzewostan sosnowy.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......